Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 23 października 2014 | Imieniny: Seweryna, Igi

Reklama

Gmina Czermin
Gmina Czermin. Kogo wybiorą?
Wtorek, 21 Października 2014 09:12

37 kandydatów z gminy Czermin wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych. 14 osób ubiegać się będzie o mandat z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, 10 z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz 8 z Nowoczesnej i Przyjaznej Gminy Czermin. Tylko dwóch kandydatów ma samodzielne komitety: Maria Paterka i Krzysztof Walendowski. Swoich przedstawicieli wystawiło także „Razem dla Ziemi Pleszewskiej”. Do obsadzenia w radzie jest 15 miejsc. Już teraz wiadomo, że w tegorocznych wyborach nie wystartuje Stanisław Sąsiadek. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(abi)

 
Czermin. Samolot "wylądował" przed szkołą [Zdjęcia] [Wideo]
Wtorek, 14 Października 2014 12:01

Przy ZS w Czerminie odsłonięto pomnik ku czci lotników polskich.

 

 

Szkoła w Czerminie od 1997 roku nosi imię Lotników Polskich. Dziś (14.10) na placu przed placówką odsłonięto pomnik "W Hołdzie Lotnikom Polskim". Powstał on dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego z programu "Pięknieje Wielkopolska Wieś". Środki przekazane na realizację zadania "Historia skrzydłami pisana" wyniosły blisko 30.000 zł.

(pg)

 
Broniszewice. Sąsiedzi przetrzymują kurendy, smsy za drogie
Wtorek, 07 Października 2014 08:49

Radny z Broniszewic Andrzej Szymczak skarżył się, że informowanie mieszkańców danej wsi o zebraniu za pomocą kurend po prostu się nie sprawdza.

– To naprawdę jest już nasze nieszczęście. Jedni wyzywają, bo kurenda dotyczy rolników, odbioru jakiejś folii, a on nie jest rolnikiem i on nie będzie nosił żadnej kurendy, zostawia w domu, zapomina itd. Kurendy idą dwa tygodnie, albo w ogóle nie dochodzą. Nie chcę tu rozmawiać o sprawach technicznych, ale moja propozycja jest następująca: jaki byłby problem, żeby powiadamiać w formie sms-ów plus ogłoszenia na tablicach, bo to musi być? – pytał radny Andrzej Szymczak. Rajca Krzysztof Walendowski zauważył, że powiadamianie sms-owe będzie kosztować. – A sołtysi mają za to płacone. Z kurendą, heja do przodu! Od tego jest sołtys, zgodził się za pieska, to szczekaj! Każdy mieszkaniec tak powie. Obowiązkiem sołtysa jest dostarczyć każdemu kurendę – stwierdził radny. Wójt Spychaj stwierdził, że sołtys nie może odwiedzać wszystkich mieszkańców z daną informacją. – Bo musiałby być na etacie – powiedział. Dodał, że poprzez kurendy przekazywane są wszystkie informacje ważne dla mieszkańców. Szerzej w „Życiu Pleszewa”. (abi)

 
Czermin. 1/3 gminy skanalizowana
Wtorek, 07 Października 2014 08:43

214 przydomowych oczyszczalni znajduje się na terenie gminy Czermin. W tym roku wykonano 62 urządzenia.

Samorząd na to zadanie otrzymał dotację z urzędu marszałkowskiego. Kosztorys ofertowy wyniósł 954.490 zł. Po przetargu okazało się, że gmina zaoszczędzi na zadaniu kilkanaście tysięcy złotych. – Oczywiście o tyle będzie mniejsza dotacja – wyjaśnia wójt Sławomir Spychaj. Na terenie gminy, biorąc jeszcze pod uwagę sieć Czermina, skanalizowane są 332 gospodarstwa. – Przy ponad 1.000-1.1000 posesjach. Możemy powiedzieć, że 1/3 gminy jest skanalizowana. Na liście zapisanych jest 160 osób, dlatego, jak będą kolejne nabory, to warto starać się o pieniądze. Wiadomo, że nie wszyscy będą chcieli, bo każdy musi mieć dodatkowe fundusze na to zadanie (przydomową oczyszczalnię - przyp.red.) – mówi włodarz.

(abi)

 

 
Czermin. Wójt mieszkań nie przydziela
Wtorek, 30 Września 2014 09:14

Rodzina z gminy Czermin żaliła się radnemu Krzysztofowi Walendowskiemu na wójta Sławomira Spychaja. Zarzucała mu, że nie przydzielił jej mieszkania komunalnego w Skrzypni.

Wójt Spychaj przypomniał, że to nie on przydziela mieszkań z zasobu gminy, ale czteroosobowa komisja. W jej skład wchodzą: Małgorzata Szymoniak – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerminie oraz radni: Stanisław Sąsiadek, Józef Libert i Andrzej Szymczak. Szerzej w "Życiu Pleszewa". (abi)

 

 
Broniszewice. Nadzór gminy odwołany
Wtorek, 30 Września 2014 08:20

Gmina Czermin zakończyła kontrolę gospodarstwa rolnego w Broniszewicach, w którym głodzone były konie.

Wysłano pismo do Help Animals do Kalisza, która wraz z „Życiem Pleszewa” interweniowała w sprawie źle przetrzymywanych zwierząt. – Dzisiaj mogę jednoznacznie stwierdzić, że konie mają dobre i prawidłowe warunki. Cieszę się, że wynik jest pozytywny. Gospodarz zrozumiał swoją sytuację – mówi wójt Sławomir Spychaj.

(abi)

 

 
Czermin. Żona wójta z nadgodzinami
Poniedziałek, 29 Września 2014 12:59

Radny Krzysztof Walendowski na ostatniej komisji nawiązał do artykułu zamieszczonego w „Życiu Pleszewa” na temat nadgodzin dla żony i brata dyrektora ZSP w Czerminie Krzysztofa Orszulaka. – A pana żona też ma nadgodziny? – dociekał rajca.

Z wyjaśnieniami pospieszył wójt Sławomir Spychaj. – W zeszłym roku nie miała, a w tym roku z tego, co wiem, to ma. (…) Mają wszystkie panie, które pracują w przedszkolu. (…) Udało nam się uruchomić dwa przedszkola 8-godzinne w Broniszewicach i Czerminie. Powiedzieliśmy sobie, że jeżeli to dobrze ruszy, to będziemy rozmawiać, czy zwiększymy zatrudnienie, czy nie. (…) Jest to dla nas coś nowego. (…) Dyrektor podjął decyzję, że nie będzie zwiększał zatrudnienia i za dwa czy trzy miesiące powiedzieć: do widzenia, pan nie ma pracy. (…) W tym monecie panie i w Czerminie i Broniszewicach otrzymały po 3 godziny dodatkowe – wyjaśniał włodarz.

(abi)

 
Czermin. Nadgodziny nie tylko dla żony i brata
Wtorek, 16 Września 2014 09:07

Do „Życia Pleszewa” napisał jeden z nauczycieli z Zespołu Szkół w Czerminie. Skarżył się na dyrektora Krzysztofa Orszulaka. Zarzucił mu, że faworyzuje swoją żonę i brata w przydzielaniu nadgodzin. – To oni otrzymują najwięcej nadgodzin. (…) Rady pedagogiczne dla szkoły podstawowej i gimnazjum są robione oddzielenie, aby mógł zatuszować przydział godzin i nadgodzin – twierdzi podwładny Orszulaka. Zaznacza, że żona dyrektora w tym roku szkolnym ma 8 nadgodzin, a jego brat aż 9. Krzysztof Orszulak przyznaje, że żona i brat mają po 8 i 9 nadgodzin. – To, że moją żona ma w tym roku tyle nadgodzin, niczym się nie różni od poprzednich lat. Ona nadal ma edukację wczesnoszkolną i zajęcia w gimnazjum, które miała w ubiegłym roku, a chodzi tu o muzykę i zajęcia artystyczne – wyjaśnia dyrektor. Twierdzi, że jego brat w tym roku szkolnym w ogóle nie miał mieć nadgodzin. – Miał być na gołym etacie. Z tym, że jedna z moich nauczycielek matematyki poszła na urlop zdrowotny – mówi. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(abi)

 

 
Broniszewice. Dożynki i śpiewający starosta
Niedziela, 07 Września 2014 20:44

Uroczysta msza święta, korowód, wieńce, chleb, placek drożdżowy oraz śpiewający starosta Michał Kalarus - czekały na uczestników powiatowego święta plonów, które w tym roku odbyło się w Broniszewicach.

Dożynki powiatowe rozpoczęły się mszą świętą. Później w korowodzie wszyscy przeszli na plac przy Zespole Szkół w Broniszewicach. Tam czekało już wiele osób, które przybyły na święto plonów. Podczas części oficjalnej gości powitał wójt Sławomir Spychaj. Swoje wystąpienie miał także starosta Michał Karalus, który najpierw opowiadał o początkach rodziny Dariusza i Małgorzaty Dobrychłopów. Później, zaskoczył prawie wszystkich swoim występem. Wykonał bowiem przyśpiewkę.

Już tradycyjnie włodarze gmin pokroili chleb i poczęstowali nim mieszkańców powiatu. Nie zabrakło także placka drożdżowego. Szerzej w „Życiu Pleszewa”. (abi)

 

 
Pijani rodzice 8-latki
Wtorek, 02 Września 2014 09:57

Do 5 lat więzienia grozi rodzicom za narażenie własnego dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Oboje prawdopodobnie upili się na dożynkach. Matka miała ponad 2, a ojciec 3 promile alkoholu w organizmie.

Oficer dyżurny pleszewskiej komendy odebrał telefoniczne zgłoszenie o dwóch nietrzeźwych osobach w miejscowości Żale, gmina Czermin. Dzwoniący przekazał, że mężczyzna leży przy jednej z posesji, a kobieta - na podwórku. Zgłaszający powiadomił mundurowych, że przy kobiecie stoi małe dziecko. Policjanci zespołu patrolowo - interwencyjnego udali się we wskazane miejsce. - Okazało się, że pijana para to rodzice 8-letniego dziecka. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 38-letni ojciec miał 3,1 promila alkoholu w organizmie, natomiast matka – 2,2 promila. Jak ustalili policjanci rodzice wspólnie z 8-latką bawili się na gminnych dożynkach – mówi sierż. szt. Monika Kołaska, rzecznik prasowy KPP w Pleszewie.

Para trafiła do policyjnego aresztu, a dzieckiem zaopiekowała się babcia. - Rodzice, którzy w nieprawidłowy sposób sprawowali opiekę nad swoim dzieckiem, narażając je na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, mogą spędzić w więzieniu, nawet 5 lat. O dalszym losie rodziców i ich dziecka zadecyduje sąd – informuje rzeczniczka.

(nap)

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych?

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Reklama 1

Reklama 2

Reklama 4

Regulaminy