Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 2 września 2014 | Imieniny: Juliana, Wilhelma
Gmina Czermin
Pijani rodzice 8-latki
Wtorek, 02 Września 2014 09:57

Do 5 lat więzienia grozi rodzicom za narażenie własnego dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Oboje prawdopodobnie upili się na dożynkach. Matka miała ponad 2, a ojciec 3 promile alkoholu w organizmie.

Oficer dyżurny pleszewskiej komendy odebrał telefoniczne zgłoszenie o dwóch nietrzeźwych osobach w miejscowości Żale, gmina Czermin. Dzwoniący przekazał, że mężczyzna leży przy jednej z posesji, a kobieta - na podwórku. Zgłaszający powiadomił mundurowych, że przy kobiecie stoi małe dziecko. Policjanci zespołu patrolowo - interwencyjnego udali się we wskazane miejsce. - Okazało się, że pijana para to rodzice 8-letniego dziecka. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 38-letni ojciec miał 3,1 promila alkoholu w organizmie, natomiast matka – 2,2 promila. Jak ustalili policjanci rodzice wspólnie z 8-latką bawili się na gminnych dożynkach – mówi sierż. szt. Monika Kołaska, rzecznik prasowy KPP w Pleszewie.

Para trafiła do policyjnego aresztu, a dzieckiem zaopiekowała się babcia. - Rodzice, którzy w nieprawidłowy sposób sprawowali opiekę nad swoim dzieckiem, narażając je na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, mogą spędzić w więzieniu, nawet 5 lat. O dalszym losie rodziców i ich dziecka zadecyduje sąd – informuje rzeczniczka.

(nap)

 
Broniszewice. Dożynki powiatowe już w niedzielę
Poniedziałek, 01 Września 2014 13:08

Już w najbliższą niedzielę, 7 września mieszkańcy powiatu pleszewskiego świętować będą zakończenie żniw.

Tegorocznym gospodarzem święta plonów jest gmina Czermin.Starostami dożynek są: Katarzyna Grześkowiak i Dariusz Dobrychłop. Ich asystentami zostali: Agnieszka Grembowska-Kula i Robert Szymczak. Uroczystości dożynkowe odbędą się w Broniszewicach. Rozpoczną się o godz. 14.00 mszą świętą w miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła. Eucharystię swoim występem uświetni chór „Cantare” z Żegocina. Po nabożeństwie wszyscy przejdą na plac przy Zespole Szkół w Broniszewicach. Korowód prowadzić będzie Orkiestra Dęta z Chocza. Szerzej w jutrzejszym wydaniu "Życia Pleszewa". (abi)

 

 

 
Czermin. Zmiany w szkołach
Sobota, 30 Sierpnia 2014 21:14

Już tradycyjnie w Czerminie pod koniec wakacji odbywa się posiedzenie komisji oświaty. Na spotkaniu dyrektorzy ze szczegółami opowiadają o pracach, jakie wykonano w lipcu i sierpniu.

I tak, w Zespole Szkół w Czerminie zaadaptowano jedno z pomieszczeń na salę lekcyjną. Z kolei w Zespole Szkół w Broniszewicach na uczniów czekają specjalne szafki, dzięki którym nie będą musieli nosić wszystkich książek. W przedszkolu w Wieczynie w jednym z pomieszczeń ułożono nową wykładzinę, a w Żegocinie na pierwszoklasistów czekają książki. Już w poniedziałek uczniowie będą mogli osobiście przekonać się, co zmieniło się w ich placówkach. (abi)

 
Czermin. Jedni wyzdrowieli, inni się rozchorowali
Piątek, 08 Sierpnia 2014 12:24

Można rzec, że „Życie Pleszewa” skutecznie wyleczyło niektórych radnych z gminy Czermin. Na 39 odbytych sesji w 17 posiedzeniach uczestniczyli wszyscy rajcy. Przypomnijmy, że podsumowując poprzednią kadencję dokładnie 4 lata temu wykazaliśmy, że na 31 sesji tylko w 5 spotkaniach była 100% frekwencja. Wówczas najczęściej nieobecnymi byli: Krzysztof Walendowski, Robert Mikołajczak i Aleksandra Ciernika. Radny Walendowski wtedy miał 9 absencji, a w mijającej kadencji - 5. Z kolei dwóch pozostałych - Mikołajczak i Cierniak - odnotowało 100% obecność. Z kolei swoją frekwencję w porównaniu z poprzednią kadencją znacząco pogorszyli Józef Libert i Sylwana Szcześniak. Ten pierwszy, wówczas jako przewodniczący rady zawsze był obecny. Natomiast teraz, jako wiceprzewodniczący, nie brał udziału w 6 posiedzeniach. Podobną ilość absencji ma Sylwana Szcześniak. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(abi)

 

 
Czermin. Zarobili więcej i zaoszczędzili
Wtorek, 05 Sierpnia 2014 09:02

W tym numerze prezentujemy oświadczenia majątkowe pracowników Urzędu Gminy w Czerminie. Przeanalizowaliśmy złożone dokumenty: wójta, jego zastępczyni, skarbnika, kierownika referatu rolnictwa, budownictwa, ochrony środowiska i jego zastępczyni. Porównaliśmy oświadczenia z 2012 roku i 2013 roku.

Wójt Sławomir Spychaj w ciągu roku zaoszczędził prawie 33.000 zł. Znaczne zmiany zaszły u wicewójt Marietty Cierniak. Z oświadczenia wynika, że powiększyła dom z 90m2 na 129 m2. Z kolei Maciej Głowacki, kierownik referatu rolnictwa, budownictwa, ochrony środowiska zacisnął przysłowiowego pasa. Odłożył prawie 14.500 zł. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(abi)

 

 
Wyszła z domu. Znaleźli ją w stawie
Poniedziałek, 04 Sierpnia 2014 14:04

Tragiczny finał poszukiwań 72-letniej mieszkanki Czermina. Martwą kobietę wyłowiono ze stawu w Żalach.

Policja zgłoszenie o zaginięciu otrzymała w piątkowy poranek 1 sierpnia. Wcześniej - w nocy - kobiety szukał jej syn. W przydrożnym rowie strażacy znaleźli najpierw czapkę 72-latki, a przed południem - w stawie w Żalach - jej ciało.

Szerzej we wtorek w "Życiu Pleszewa".

 
Czermin. Wyczyszczą Garbacz
Sobota, 12 Lipca 2014 10:52

Na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie się czyszczenia cieku wodnego pod nazwą Garbacz.

Rów będzie odmulony na odcinku około 3 kilometrów. Pieniądze na to przedsięwzięcie przekazał Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oddział w Ostrowie Wlkp. Wójt Sławomir Spychaj nie wyklucza, że albo gmina, albo Gmina Spółka Wodna w Czerminie będzie pomagać w pracach. Szerzej w "Życiu Pleszewa". (abi)

 

 
Żegocin. Międzynarodowo i ludowo
Poniedziałek, 07 Lipca 2014 09:00

XVII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które odbywały się w powiecie pleszewskim i jarocińskim przeszły już do historii. Jednak nastrój, jaki wytworzyli artyści podczas koncertów, zachowa się na dłużej.

Gospodarzami na naszym terenie już po raz drugi był Ośrodek Kultury w Żegocinie. Gości powitał prowadzący imprezę Krzysztof Zawada. Uroczystego otwarcia spotkań dokonała natomiast wicewójt Marietta Cierniak. Na scenie zaprezentowało się czternaście zespołów z zagranicy. Uczestnicy spotkań podziwiali tańce wykonane przez grupy z: Hiszpanii Rumunii, Macedonii i z Czech. Nie zabrakło oczywiście reprezentantów z naszego kraju. Szerzej w "Życiu Pleszewa". (abi)

 

 
Broniszewice. Jak nie sprzedadzą, to podzielą na działki
Sobota, 05 Lipca 2014 12:36

Gmina Czermin już od pewnego czasu zmierza sprzedać gorzelnię w Broniszewicach. Wójt Sławomir Spychaj przygotował kolejną wycenę nieruchomości. - Adekwatną do dzisiejszych realiów cenowych i jeszcze raz wystawiamy na przetarg nieograniczony. Czy w ramach tej ceny znajdzie się nabywca, czy będę musiał zrobić to, co prawnie mogę zrobić, czyli w kolejnych przetargach obniżać cenę? To życie pokaże - mówi włodarz. Jeśli gminie nie uda się zbyć majątku, to wójt nie wyklucza podzielić nieruchomości na mniejsze działki. - Ale to spowoduje, że część tych działek będzie miała nabywców, bo są chętni, a część pozostanie bardzo wirtualna, ponieważ są zaniżenia i nieatrakcyjne, dlatego jeszcze raz chcę spróbować zbyć je w drodze przetargu - wyjaśnia Sławomir Spychaj.

(abi)

 

 
Broniszewice. Konie pod kontrolą, wyglądają lepiej
Sobota, 05 Lipca 2014 10:51

Już kilka tygodniu minęło od dnia, kiedy w jednym z broniszewickich gospodarstw przedstawiciele Kaliskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt „Help Animals” i „Życie Pleszewa” ujawnili, że głodzone są konie, którym groziła śmierć.

Po naszej interwencji zwierzętami zainteresowali się wójt Sławomir Spychaj i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pleszewie. Po kilkudniowej analizie sytuacji, włodarz w porozumieniu z właścicielem koni i lekarzem weterynarii uznali, że zwierzęta mogą pozostać na terenie gospodarstwa pod kontrolą. Od tego czasu pracownik Urzędu Gminy w Czerminie Violetta Sierszuła wraz z przedstawicielem Powiatowego Lekarza Weterynarii przyjeżdżają do gospodarstwa i sprawdzają stan zwierząt. - Pani Violetta prowadzi dziennik, czyli wszystko zapisuje i robi dokumentację fotograficzną. (…) Jest o wiele lepiej niż był. Cieszę się, że podjęliśmy trafną decyzję i gmina Czermin nie musi płacić 5.000 zł miesięcznie i jednocześnie ściągać ich od właściciela - wyjaśnia włodarz.

Do Broniszewic udali się też przedstawiciele „Animalsu” z Kalisza - Ewa Woźniak i Patryk Zaremba poinformowali „Życie Pleszewa”, że rzeczywiście stan zdrowia koni znacznie się poprawił. - Aż oczy im się świecą - podkreślają. Dodają też: Dziękujemy właścicielowi tych koni, że zaczął dbać o nie, a dzięki temu uda się przywrócić ich stan zdrowia i kondycyjny do normalności.

(abi)

 

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Czy rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Pleszewie to dobry pomysł?

The voting for this poll has ended
Zobacz szczegóły

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Reklama 1

Reklama 2

Regulaminy