Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 24 listopada 2014 | Imieniny: Flory, Emmy

Reklama

Gmina Czermin
Czermin. 2 mln zł na boiska, studnię i ścieżkę
Piątek, 21 Listopada 2014 08:28

Budowa boisk sportowych przy Zespole Szkół w Broniszewicach i ścieżki rowerowej Czermin-Broniszewice oraz powstanie ujęcia wód podziemnych w Żegocinie – to trzy najważniejsze i najkosztowniejsze inwestycje, jakie znajdą się w przyszłorocznym budżecie gminy Czermin.

Wartość tych zadań wstępnie oszacowano na ponad 2 miliony złotych. Skarbnik gminy Jarosław Kowalski poinformował radnych na ostatniej sesji minionej kadencji, że zadania te należy wprowadzić do Planu Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dzięki temu przygotowywane będą wymagane dokumenty. Są one niezbędne, ponieważ pieniądze na wykonanie inwestycji gmina chce pozyskać z programów unijnych.

(abi)

 

 
Czermin. Dyskusja o 3.000 złotych
Czwartek, 20 Listopada 2014 12:24

Skarbnik Jarosław Kowalski na ostatnim posiedzeniu wspólnej komisji poinformował rajców, że należy zwiększyć wydatki związane z utrzymaniem Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Czermin. Chodziło o kwotę 3.000 zł. – Wynika to m.in. z realizacją umów z osobami odpowiedzialnymi w poszczególnych jednostkach za konserwację, naprawę i dbałość o sprzęt techniczny i inny znajdujący się na terenie jednostki – wyjaśnił skarbnik. O szczegóły dopytywał wiceprzewodniczący Józef Libert. Jarosław Kowalski tłumaczył, że pieniądze te otrzymują kierowcy. – Ale w budżecie cały czas były zapisane środki na wynagrodzenie dla kierowców. (…) A tu widzę 3.000 zł dodatkowo – mówił radny. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(abi)

 

 
Czermin. Libert szeregowym radnym
Środa, 19 Listopada 2014 10:13

W nowej Radzie Gminy Czermin zasiada dziewięć osób z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z kolei trzech rajców przynależy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej związanej z Józefem Libertem. Dwie osoby startowały z KWW Nowoczesna i Przyjazna Gmina Czermin, który powołał kandydat na wójta Maciej Kałużnych.

W poprzednich wyborach, mimo iż PSL miało zdecydowaną większość, to funkcję wiceprzewodniczącego przyznano Józefowi Libertowi, który wcześniej stał na czele rady. Tym razem można uznać, że Józef Libert zostanie tylko szeregowym rajcą. A to dlatego, że w wyborach poparł Macieja Kałużnego. Sam Józef Libert twierdzi, że nie zależy mu na tym, aby zostać zastępcą przewodniczącego. Szerzej w „Życiu Pleszewa”. (abi)

 

 
Czermin. 52,5% dla Sławomira Spychaja
Poniedziałek, 17 Listopada 2014 10:27

Około 53% głosujących poparło Sławomira Spychaja jako kandydata na wójta gminy Czermin. Jego kontrkandydat Maciej Kałużny dostał 46% głosów.

W Radzie Gminy Czermin nie zasiądą: Krzysztof Walendowski, który przegrał z Marią Doczekalską, Andrzej Nowaczyk, którego pokonała Agnieszka Orczyk-Szymczak. Z kolei Krzysztof Zawada dostał mniej głosów aniżeli Agata Bijacik. W radzie nie ma też Aleksandry Cierniak, która przegrała z Krzysztofem Marciniakiem. Psienie Ostrów i Żale reprezentować będzie Joanna Katarzyna Czajka.

Skład Rady Gminy Czermin:

Okręg nr 1 (Sołectwo Broniszewice nr 1-32; 105-123)

 

Lista nr 6 – KKW SLD Lewica Razem Andrzej Wojciech Szymczak

 

Okręg nr 2 (Sołectwo Broniszewice nr 33-68; 170-194)

Lista nr 6 – KKW SLA Lewica Razem Małgorzata Sobczak

 

Okręg nr 3 (sołectwo Broniszewice nr 76-104)

Lista nr 1 – KW PSL Robert Sebastian Mikołajczak

Okręg nr 4 (Sołectwo Broniszewice nr 69-75; 124-169)

Lista nr 1 – KW PSL Piotr Fabisz

 

Okręg nr 5 (Sołectwo Psienie Ostrów, Żale)

Lista nr 1 – KW PSL Joanna Katarzyna Czajka

 

Okręg nr 6 (Sołectwo Czermin nr 2-10; 89-145 oraz Wola Duchowna)

Lista nr 1 – KW PSL Robert Kaźmierczak

Okręg nr 7 (Sołectwo Czermin nr 1; 11-88)

Lista nr 1 – KW PSL Maria Jolanta Doczekalska

 

Okręg nr 8 (Grab)

Lista nr 19 - KW Stow. „Razem Dla Ziemi Pleszewskiej Sylwana Eliza Szcześniak

 

Okręg nr 9 (Sołectwo Pieruchy)

Lista nr 1 – KW PSL Maria Dorota Rogowicz-Łukomska

 

Okręg nr 10 (Sołectwo Pieruszyce)

 

Lista nr 6 – KKW SLD Lewica Razem Józef Kazimierz Libert

 

Okręg nr 11 (Sołectwo Skrzypnia)

Lista nr 1 – KW PSL Maria Aniela Regulska (Bez glosowania)

 

Okręg nr 12 (Sołectwo Strzydze, Mamoty)

Lista nr 20 - KWW Nowoczesna i Przyjazna Gmina Czermin Agnieszka Orczyk-Szymczak

 

Okręg nr 13 (Sołectwo Wieczyn)

Lista nr 1 – KW PSL Krzysztof Marciniak

 

Okręg nr 14 (Sołectwo Żbiki, Łęg)

Lista nr 1 – KW PSL Henryk Jan Serbiak

 

Okręg nr 15 (Sołectwo Żegocin)

Lista nr 20 - KWW Nowoczesna i Przyjazna Gmina Czermin Agata Bijacie

 
Czermin. Wzruszenie i książki na pamiątkę
Piątek, 14 Listopada 2014 23:06

Ostatnia sesja Rady Gminy Czermin odbyła się bez jednego radnego. Na posiedzenie nie przybył Krzysztof Walendowski.

Rajcy podjęli zaledwie dwie uchwały, wysłuchali sprawozdania wójta Sławomira Spychaja i dziękowali wszystkim za współpracę. Najbardziej wzruszony był radny Stanisław Sąsiadek, który nie kandyduje już do rady. Najstarszy rajca nie krył wzruszenia, kiedy dziękował poszczególnym osobom. Stanisław Sąsiadek na pamiątkę dostał też upominek. Specjalne książki otrzymali również wszyscy rajcy i włodarz. (abi)

 
Czermin. Pełno błędów w oświadczeniach majątkowych
Piątek, 14 Listopada 2014 22:57

Kilku czermińskich radnych i pracowników urzędu gminy na ostatnim posiedzeniu wspólnej komisji mogli poczuć się jakby wrócili do ławy szkolnej i dostali poprawione sprawdziany, w których było mnóstwo błędów.

Rafał Nawrot, naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie wytknął im błędy, jakie popełnili w swoich oświadczeniach majątkowych. Pismo zawierające analizę złożonych dokumentów odczytał przewodniczący rady Robert Mikołajczak. Większość uchybień popełnionych przez samorządowców i pracowników dotyczyło braku wykazania przychodu lub dochodu oraz określenia miejsca położenia nieruchomości. Z kolei Robert Kaźmierczak podał inne kwoty przychodu i dochodu z działalności gospodarczej, aniżeli te wykazane w zeznaniu podatkowym. Józef Libert podał inną kwotę diety z tytułu pełnienia funkcji delegata Wielkopolskiej Izby Rolniczej, aniżeli ta zawarta w zeznaniu podatkowym. Dodatkowo określił miejscowość posiadania nieruchomości, której tak naprawdę nie jest właścicielem.

Natomiast wicewójt Marietta Cierniak podała inną powierzchnię budynku gospodarczego od tej, którą zawarła w oświadczeniu za 2012 rok. Z kolei Maciej Głowacki wykazał miejsce nieruchomości, której nie ma. A dyrektor szkoły w Broniszewicach Mariusz Wieczorek nie przyznał się, że dostał spadek. Błędne dane należy poprawić do 20 listopada.

(abi)

 
Broniszewice.Wieczyn. Bój o ziemię
Sobota, 08 Listopada 2014 09:49

Gmina Czermin w ostatnich tygodniach zbyła ziemię w Broniszewicach i Wieczynie.

W tej pierwszej miejscowości była to działka niezabudowana użytkowana rolniczo o powierzchni 1,25 ha. Do przetargu przystąpiły 4 osoby z: Pleszewa, Poznania, Koziegłów i Gniezna. Cena wywoławcza wyniosła 56.000 zł. Licytacja była tak zacięta, że cena wzrosła do 63.060 zł. Ostatecznie, najwyższą pulę zaoferował rolnik z Pleszewa.

Również dużym zainteresowaniem cieszyła się działka niezabudowana i użytkowana rolniczo w Wieczynie. Jej powierzchnia to 1,10 ha. W przetargu udział chciało wziąć 5 osób wśród nich również mieszkańcy Poznania, Koziegłów i Gniezna. Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 45.000 zł. Najwyższa cena osiągnięta w przetargu to 48.000 zł.

(abi)

 

 
Czermin. Chcą obniżyć napięcie i zaoszczędzić
Piątek, 07 Listopada 2014 09:38

Na terenie gminy Czermin jest około 50 liczników, jeśli chodzi o oświetlenie uliczne. Gmina przymierza się do przeprowadzenia analiz dotyczących wprowadzenia oszczędności.

Badania mają się rozpocząć na przełomie zimy i wiosny na linii należącej do gminy czyli z Wieczyna do Grabiu. Z danych, jakie uzyskał wójt Sławomir Spychaj wynika, że są szanse na wprowadzenie oszczędności w związku z kosztami oświetlenia ulicznego nawet do 30%. Jeśli gmina zdecyduje się na wprowadzenie tych zmian, to musi zakupić urządzenia i przygotować dokumentację. Na ten cel trzeba wydać około 50.000 zł.

(abi)

 

 
Czermin. Sołectwa z pieniędzmi
Czwartek, 06 Listopada 2014 13:56

210.137,81 zł jest w przyszłorocznej puli funduszu sołeckiego gminy Czermin.

Najwięcej do wydania mają: Broniszewice, Czermin i Grab. Pieniądze mieszkańcy wsi zamierzają wydać na: drogi gminne, modernizację oświetlenia ulicznego i świetlic wiejskich, remont strażnicy OSP oraz zakup sprzętu sportowego. Nie brakuje też pomysłów związanych z doposażeniem kuchni. Natomiast Żegocin z swojej puli wyasygnował 2.500 zł na organizację dożynek wiejskich.

(abi)

 

 
Gmina Czermin. „Koperta życia” może uratować życie
Wtorek, 28 Października 2014 10:11

Na terenie gminy Czermin realizowana jest inicjatywa skierowana do seniorów i osób samotnych pod nazwą „Koperta życia”, która umożliwi ratownikom medycznym szybki dostęp do podstawowych informacji o pacjencie podczas interwencji. „Koperta Życia” to zestaw składający się z: plastikowej koperty, karty informacyjnej i 2 naklejek.

Na podstawie karty należy przygotować informacje na temat stanu swojego zdrowia: (chorób, na które się cierpi, przyjmowanych lekarstw, skłonności do uczuleń, trwałych ubytków po przebytych chorobach). Dane te musza być potwierdzone przez lekarza rodzinnego. Niezbędne jest również podanie numerów telefonów do najbliższej rodziny lub opiekunów. Tak przygotowana informacja jest ważna rok. W przypadku zmiany informacji lub po upływie okresu ważności konieczna jest wymiana karty na nową. Wypełnioną ankietę należy włożyć do plastikowej koperty i umieścić w bocznych, wewnętrznych drzwiach lodówki. Naklejki, które są załączone do ”Koperty życia” trzeba nakleić w następujący sposób: jedną na plastikowej kopercie, a drugą na zewnętrznych drzwiach lodówki tak, aby służby medyczne mogły szybko zlokalizować kopertę z zawartą informacją. O „Kopercie Życia” są poinformowani ratownicy Pleszewskiego Centrum Medycznego. Można je otrzymać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerminie oraz w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Lekarza Rodzinnego "INTER-MED" w Czerminie.

(abi)

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Ile czasu dziennie oglądasz telewizję?

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Reklama 2

Regulaminy