Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 30 lipca 2014 | Imieniny: Julity, Aldony

Reklama

Gmina Czermin
Czermin. Wyczyszczą Garbacz
Sobota, 12 Lipca 2014 10:52

Na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie się czyszczenia cieku wodnego pod nazwą Garbacz.

Rów będzie odmulony na odcinku około 3 kilometrów. Pieniądze na to przedsięwzięcie przekazał Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oddział w Ostrowie Wlkp. Wójt Sławomir Spychaj nie wyklucza, że albo gmina, albo Gmina Spółka Wodna w Czerminie będzie pomagać w pracach. Szerzej w "Życiu Pleszewa". (abi)

 

 
Żegocin. Międzynarodowo i ludowo
Poniedziałek, 07 Lipca 2014 09:00

XVII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które odbywały się w powiecie pleszewskim i jarocińskim przeszły już do historii. Jednak nastrój, jaki wytworzyli artyści podczas koncertów, zachowa się na dłużej.

Gospodarzami na naszym terenie już po raz drugi był Ośrodek Kultury w Żegocinie. Gości powitał prowadzący imprezę Krzysztof Zawada. Uroczystego otwarcia spotkań dokonała natomiast wicewójt Marietta Cierniak. Na scenie zaprezentowało się czternaście zespołów z zagranicy. Uczestnicy spotkań podziwiali tańce wykonane przez grupy z: Hiszpanii Rumunii, Macedonii i z Czech. Nie zabrakło oczywiście reprezentantów z naszego kraju. Szerzej w "Życiu Pleszewa". (abi)

 

 
Broniszewice. Jak nie sprzedadzą, to podzielą na działki
Sobota, 05 Lipca 2014 12:36

Gmina Czermin już od pewnego czasu zmierza sprzedać gorzelnię w Broniszewicach. Wójt Sławomir Spychaj przygotował kolejną wycenę nieruchomości. - Adekwatną do dzisiejszych realiów cenowych i jeszcze raz wystawiamy na przetarg nieograniczony. Czy w ramach tej ceny znajdzie się nabywca, czy będę musiał zrobić to, co prawnie mogę zrobić, czyli w kolejnych przetargach obniżać cenę? To życie pokaże - mówi włodarz. Jeśli gminie nie uda się zbyć majątku, to wójt nie wyklucza podzielić nieruchomości na mniejsze działki. - Ale to spowoduje, że część tych działek będzie miała nabywców, bo są chętni, a część pozostanie bardzo wirtualna, ponieważ są zaniżenia i nieatrakcyjne, dlatego jeszcze raz chcę spróbować zbyć je w drodze przetargu - wyjaśnia Sławomir Spychaj.

(abi)

 

 
Broniszewice. Konie pod kontrolą, wyglądają lepiej
Sobota, 05 Lipca 2014 10:51

Już kilka tygodniu minęło od dnia, kiedy w jednym z broniszewickich gospodarstw przedstawiciele Kaliskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt „Help Animals” i „Życie Pleszewa” ujawnili, że głodzone są konie, którym groziła śmierć.

Po naszej interwencji zwierzętami zainteresowali się wójt Sławomir Spychaj i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pleszewie. Po kilkudniowej analizie sytuacji, włodarz w porozumieniu z właścicielem koni i lekarzem weterynarii uznali, że zwierzęta mogą pozostać na terenie gospodarstwa pod kontrolą. Od tego czasu pracownik Urzędu Gminy w Czerminie Violetta Sierszuła wraz z przedstawicielem Powiatowego Lekarza Weterynarii przyjeżdżają do gospodarstwa i sprawdzają stan zwierząt. - Pani Violetta prowadzi dziennik, czyli wszystko zapisuje i robi dokumentację fotograficzną. (…) Jest o wiele lepiej niż był. Cieszę się, że podjęliśmy trafną decyzję i gmina Czermin nie musi płacić 5.000 zł miesięcznie i jednocześnie ściągać ich od właściciela - wyjaśnia włodarz.

Do Broniszewic udali się też przedstawiciele „Animalsu” z Kalisza - Ewa Woźniak i Patryk Zaremba poinformowali „Życie Pleszewa”, że rzeczywiście stan zdrowia koni znacznie się poprawił. - Aż oczy im się świecą - podkreślają. Dodają też: Dziękujemy właścicielowi tych koni, że zaczął dbać o nie, a dzięki temu uda się przywrócić ich stan zdrowia i kondycyjny do normalności.

(abi)

 

 
Czermin. Stypendia za naukę i promocję
Piątek, 04 Lipca 2014 08:57

15 uczniów z gminy Czermin otrzymało stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce i promocję  gminy Czermin.

Młodzież wraz z rodzicami została zaproszona do urzędu gminy na spotkanie z wójtem Sławomirem Spychajem oraz członkami komisji oświaty, a także wicewójt Mariettą Cierniak i skarbnikiem Jarosławem Kowalskim. Tam na wszystkich czekał poczęstunek. Po wystąpieniu wójta i przewodniczącego komisji oświaty wręczono listy gratulacyjne. Szerzej w ”Życiu Pleszewa”. (abi)

 
Gmina Gołuchów. Prawie 32 tysiące do umorzenia
Wtorek, 01 Lipca 2014 09:14

Radny Czesław Szymoniak dopytywał wójta Marka Zdunka o umorzenia podatków, jakich dokonał w minionym roku. Najbardziej chodziło mu o Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska" w Gołuchowie. Okazało się, że włodarz umorzył tej firmie podatek w wysokości 7.975 zł. Jako przyczynę zwolnienia z uiszczenia tej opłaty podano: wyższy interes podatnika. Na komisji i sesji Marek Zdunek wyjaśnił, że grunt w Tursku, na którym wybudowano pętlę autobusową, należy do GS-ów. - Według naszych szacunków ten teren ma wartość około 13.000-14.000 zł, dlatego umorzyłem im podatek w 2012 i ubiegłym roku. Na tej podstawie GS się zrzeka, bo inaczej musielibyśmy ten grunt wykupić i dopiero w tym roku byśmy robili pętlę - tłumaczył.
Wójt Zdunek w 2013 roku mieszkańcom i firmie umorzył podatki: od nieruchomości oraz rolny, na łączną kwotę 31.970 zł. W tej sumie są odsetki od zaległych opłat. Chodzi tu o 15.278 zł. Nie uiszczają tego tylko osoby fizyczne, z obowiązku natomiast nie zostali zwolnieni właściciele firm. Na liście jest 10 mieszkańców oraz GS-y. W 11 przypadkach kwota, jaką włodarz umorzył, udzielił ulgi, odroczenia oraz rozłożył spłatę na raty, nie przekracza 500 zł. Tylko w dwóch sytuacjach wskazane są sumy. Oprócz spółdzielni jest ujęta Renata Walczyńska, której umorzono 5.540,80 zł.
(abi

 
Broniszewice. Co dalej z usługami?
Poniedziałek, 30 Czerwca 2014 10:29

Nie ma chętnych na wynajmowanie sprzętu Kółka Rolniczego w Broniszewicach.
Tylko 14 członków Kółka Rolniczego w Broniszewicach wzięło udział w zebraniu sprawozdawczym. Organizacja liczy 24 osoby, które opłaciły składki. Sprawozdanie z działalności zarządu przedstawił prezes Zenon Kubiak. – W minionym roku zarząd odbył dwa posiedzenia, na których omawiano następujące sprawy: wyniki finansowe i gospodarcze, działalność usługową, zadłużenie rolników za wykonane prace polowe, sprzedaż kombajnu zbożowego, zatwierdzenie materiału finansowego i bilans za rok ubiegły – wymieniał. Zdaniem zarządu rolnicy nie są zainteresowani funkcjonowaniem kółka. – Mimo podjętych działań liczba członków kółka jest coraz mniejsza – ubolewał Zenon Kubiak. Zaproponował likwidację usług dla rolników. Szerzej w „Życiu Pleszewa". (abi)

 
Czermin. Chcą oszczędzać, bez wyłączania prądu
Wtorek, 24 Czerwca 2014 08:49

Gmina Czermin nawiązała współpracę wałbrzyską firmą, która zajmuje się wprowadzeniem systemów oszczędnościowych zużycia energii w przypadku oświetlenia ulicznego.

- Jesteśmy po wstępnym badaniu zużycia energii na kilku obwodach oświetleniowych, których na terenie gminy mamy około 50. Czytacie o gminach, które redukują (koszty - przyp.red.) w różnych sposób, czy to wyłączają w nocy, czy coś innego. Ten pomysł jest ciekawy i lepszy - moim zdaniem - dla mieszkańców, ponieważ można założyć urządzenia, które zmniejszają napięcie podawane na układ oświetleniowy, a to może spowodować redukcję energii o około 30% na obwodzie oświetleniowym - tłumaczył wójt gminy Sławomir Spychaj na ostatnim posiedzeniu sesji. Dodał, że zwrot nakładów związanych z wprowadzeniem tego rodzaju oszczędności kosztów nastąpi w ciągu 3,5 roku. Badanie przeprowadzono na obwodzie w Wieczynie, które należy do gminy Czermin. Część jest własnością Spółki Oświetleniowej w Kaliszu. - Pierwsze badania były dość pozytywne. (...) Jeżeli to przyniosłoby wymierne efekty i warto byłoby to wprowadzić to myślę, ze jest to sprawa godna wprowadzenia - wyjaśniał włodarz. Zapewnił, że na pewno nie będzie wyłączany prąd, a co za tym idzie lamp ulicznych.
(abi)

 
Czermin. Wójt będzie zeznawał
Wtorek, 24 Czerwca 2014 08:38

Najprawdopodobniej na początku lipca odbędzie się trzecia rozprawa sądowa, w której stroną jest gmina Czermin.

Chodzi bowiem o odzyskanie 50.000 zł od właściciela pałacu w Grabiu, który nie wywiązał się z umowy zapisanej w akcie notarialnym. Miał on w wyznaczonym terminie wyremontować budynek i oddać go do użytku. W akcie zaznaczono, że jeśli tego nie zrealizuje, będzie musiał uiścić karę w wysokości 100.000 zł. Radni z wójtem na jednej z komisji uzgodnili, że gmina będzie walczyć o połowę tej kwoty. Dlatego sprawa trafiła do sądu. - Niewykluczone, że będę przesłuchiwany jako świadek - wyjaśniał Sławomir Spychaj na ostatniej sesji. (abi)

 
Czermin. Burzliwa dyskusja zakończona brawami
Wtorek, 17 Czerwca 2014 09:28

Czermińscy radni jednogłośnie udzielili absolutorium wójtowi Sławomirowi Spychajowi. Najpierw była burzliwa dyskusja, a później oklaski.
Najwięcej uwag przez podjęciem uchwały dotyczącej udzielenia absolutorium wójtowi mieli rajcy: Józef Libert i Krzysztof Walendowski. Wiceprzewodniczący rady Libert stwierdził, że nie jest zadowolony z funkcjonowania Zakładu Gospodarki Komunalnej. Ubolewał, że zakład ten nie zarabia pieniędzy. Szerzej w „Życiu Pleszewa".(abi)

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Czy rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Pleszewie to dobry pomysł?

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Reklama 5

Regulaminy