Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 28 stycznia 2015 | Imieniny: Walerego, Radomira
Gmina Czermin
Wieczyn. Kobieta nadal rządzi - VIDEO
Sobota, 24 Stycznia 2015 21:26

Monika Karlińska nie jest już sołtysem Wieczyna. Mieszkańcom podziękowała za współpracę i ogłosiła, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję.

Podczas zebrania wiejskiego podano kilka nazwisk, jako kandydatów na sołtysa. Jednak w wyborach zdecydowały się wystartować dwie kobiety: Żaneta Krysicka i Ewelina Woźniak. Mieszkańcy większością głosów poparli Żanetę Krysińską. Nie było też problemu z wyłonieniem kandydatów do sześcioosobowej rady sołeckiej.

(abi)

 

 
Żegocin. Zawada zachował funkcję. Wygrał z radną - VIDEO
Wtorek, 20 Stycznia 2015 10:13

Takich emocji jeszcze nie było na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w Żegocinie. Podpisywanie listy obecności trwało prawie godzinę. Dość długo zgłaszano kandydatów do komisji skrutacyjnej. Niewielu bowiem chciało zajmować się liczeniem głosów.

Kiedy przyszedł czas na podawanie kandydatów na sołtysa, ktoś z sali zgłosił Krzysztofa Zawadę. Z kolei radna Agata Bijacik chciała zaproponować Michała Mazurka. Jednak mężczyzny nie było na sali, wyszedł bowiem kilka minut wcześniej. Później namawiała Edmunda Gulczewskiego. Na koniec ktoś podał Agatę Bijacik. Kiedy przewodnicząca zebrania Mirosława Tokarska pytała się kandydatów, czy wyrażają zgodę na kandydowanie, stanowcze tak powiedzieli: Krzysztof Zawada i Agata Bijacik.

Mieszkańcy prosili kandydatów o przedstawienie swojego programu wyborczego. Radna Bijacik uznała, że nie jest przygotowana, ponieważ wystartowała tylko dlatego, aby mieszkańcy mieli wybór. Z kolei Krzysztof Zawada przedstawił plan imprez kulturalnych, jaki w tym roku będzie organizował wspólnie z kierownik ośrodka kultury Zofią Zawadą oraz kilka inwestycji, m.in. budowa chodnika w kierunku cmentarza. Wyniki wyborów ogłoszono kilka minut przed 21.00. Krzysztof Zawada tym razem pokonał Agatę Bijacik. Szerzej w „Życiu Pleszewa”. (abi)

 
Gmina Czermin. Wykorzystał funkcję do umarzania podatków SKR-owi?
Poniedziałek, 19 Stycznia 2015 09:27

Radny ze Żbik Henryk Serbiak na ostatniej sesji nawiązał do artykułu „Życia Pleszewa”, dotyczącego podziału środków ze sprzedaży Spółdzielni Kółek Rolniczych w Wieczynie. Dopytywał wójta Sławomira Spychaja o to, czy i ile gmina Czermin umorzyła podatku tej firmie. Skarbnik Jarosław Kowalski sprawdził w dokumentach. Okazało się, że była to kwota 41.046 zł.

Umorzenia te nastąpiły w latach 2002-2006. Przypomnijmy, że wówczas przewodniczącym Rady Gminy Czermin był Józef Libert, który był też prezesem zlikwidowanych już SKR-ów. Z kolei funkcje wójta sprawowali: Franciszek Jeziorański i nieżyjący już Florian Czajczyk. Czy Józef Libert nie obawia się, że ludzie mogą mu zarzucić wykorzystywanie pełnionej wówczas funkcji przewodniczącego rady do umarzania SKR-om podatków? Wyjaśnienia byłego już prezesa i przewodniczącego rady przeczytasz w jutrzejszym wydaniu „Życia Pleszewa”. (abi)

 
Wieczyn. Konflikt w przedszkolu
Wtorek, 13 Stycznia 2015 07:15

Trzy matki, których dzieci uczęszczają do przedszkola w Wieczynie, napisały skargę na nauczycielkę. Pismo dostał wójt Sławomir Spychaj. Z kolei list w obronie pedagog otrzymało „Życie Pleszewa”.

– Oburza nas fakt, że nauczycielka, która nas uczyła, a teraz uczy nasze dzieci, została bezpodstawnie oskarżona – twierdzą mieszkańcy Wieczyna. Zaznaczają, że matki zaatakowały także kucharkę. Wójt Sławomir Spychaj zapewnia, że problemu nie zamiótł pod przysłowiowy dywan. Rozmawiał zarówno z dyrektorem Markiem Jezierskim, nauczycielką, jak i rodzicami. Szerzej w dzisiejszym wydaniu „Życia Pleszewa”.

(abi)

 

 
Pieruchy. Powstanie wiatrak?
Niedziela, 04 Stycznia 2015 10:27

Warszawska firma chce wybudować jedną elektrownię wiatrową w Pieruchach. Moc urządzenia ma wynieść do 3,5 MW.

Na działce powstanie też wymagana infrastruktura techniczna. O planowanej inwestycji zostały poinformowane również strony postępowania. Wójt Sławomir Spychaj wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

(abi)

 

 
Czermin. Pieniądze na drogi, chodniki i parkingi
Sobota, 03 Stycznia 2015 10:24

518.273 zł zaplanowano na inwestycje jakie gmina Czermin zamierza przeprowadzić w tym roku. Najwięcej środków przeznaczono na modernizację dróg i budowę chodników.

Jarosław Kowalski na ostatniej sesji podkreślił, że opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej jest pozytywna. – Spełniamy wszystkie wymogi. Nie ma niebezpieczeństwa, że coś jest nie tak – zapewniał skarbnik. O głos poprosił radny Piotr Fabisz. – Ja rozumiem, że pewnego zadania, o którym tak po cichu myślę, nie ma w budżecie, ale mam nadzieję, że przyjmiemy tę filozofię, jak było w latach poprzednich, że jeżeli środki się pojawią, a myślę, że się pojawią, albo uda się na czymś zaoszczędzić, to będziemy kończyć chodnik (w Broniszewicach na Mazurach – przyp.red.) – uznał Piotr Fabisz. Z jednego zapisu w projekcie budżetu nie do końca był zadowolony rajca Żbik Henryk Serbiak. Stwierdził, że chciałby, aby zamiast kwoty przeznaczonej na budowę drogi, umieszczono długość odcinka nawierzchni, jaką planuje się zrealizować. Czermińscy radni jednogłośnie przyjęli budżet na 2015 rok. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(abi)

 

 
Czermin. Gmina nie wybrała firmy, ale śmieci będą odbierane
Piątek, 02 Stycznia 2015 14:12

Gmina Czermin do końca roku miała wyłonić nowego odbiorcę śmieci. Niestety, w pierwszym przetargu kwoty, które zaproponowały trzy firmy były wyższe od tej, jaką zaplanowano w budżecie. Przetarg został unieważniony.

Ogłoszono drugi konkurs. Oferty złożyły dwie firmy: PK Pleszew i Konsorcjum ZGO i ZGO NOVA. Tym razem jedna z tych kwot jest niższa, aniżeli zaplanowano w budżecie gminy. Wójt Sławomir Spychaj poinformował radnych, że mimo iż znowu nie rozstrzygnięto przetargu, śmieci będą odbierane od mieszkańców. Włodarz podpisał umowę z dotychczasowymi odbiorcami czyli ZGO NOWA i ZGO na czas określony. – Z klauzulą, że umowa zostanie zerwana wówczas, kiedy zostanie wyłoniony dostawca. Żadnego zawirowania dla mieszkańców nie będzie – zaznaczał włodarz. Jeśli okaże się, że firma, która przedstawiła najkorzystniejszą cenę, spełni wszystkie wymogi, wówczas to ona będzie prowadzić zbiórkę odpadów. (abi)

 
Czermin. Wójt Spychaj bez podwyżki
Sobota, 27 Grudnia 2014 10:10

9.400 zł brutto, czyli 5.488 zł netto będzie wynosić wynagrodzenie wójta gminy Czermin Sławomira Spychaja.

Włodarz nie wnioskował o podwyżkę, a radni sami też nie zaproponowali wyższego uposażenia.

(abi)

 

 
Gmina Czermin. Co się stało ze 126 tysiącami złotych?
Piątek, 19 Grudnia 2014 15:45

Trudno się dziwić mieszkańcom gminy Czermin, że po prawie trzech latach od likwidacji Spółdzielni Kółek Rolniczych w Wieczynie nadal nie wiedzą, na co zostały wydane pieniądze ze sprzedaży majątku.

Nieruchomość sprzedano za 150.000 zł. Sam prezes Józef Libert i niektórzy członkowie rady nadzorczej nie pamiętają, ile środków dostały wsie, ani ile wyniosła odprawa dla prezesa i księgowej. Szerzej w poniedziałkowym wydaniu "Życia Pleszewa".

 
Czermin. Zabraknie około 83.000 zł
Poniedziałek, 15 Grudnia 2014 15:14

Trzy firmy wystartowały w przetargu na odbiór śmieci z gminy Czermin. Najtańszą ofertę przedłożyło Konsorcjum ZGO NOVA z Jarocina. Zaoferowało 288.150,91 zł.

Najwyższą kwotę, bo 626.150,95 zł zaproponował EKO SKÓRTEX z Gizałek. Trzecia firma to Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie, które śmieci che wywozić za 477.317,88zł. Kwota przeznaczona w budżecie gminy na sfinansowanie tego zadania na okres dwóch lat to 205.824,80 zł brutto. – W budżecie brakuje 83.000 zł. Muszę spotkać się z członkami komisji, wójtem i skarbnikiem i wówczas podejmiemy decyzję – mówi Maciej Głowacki, kierownik wydziału budownictwa w czermińskim magistracie i zarazem przewodniczący komisji przetargowej. (abi)

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Ile czasu dziennie oglądasz telewizję?

The voting for this poll has ended
Zobacz szczegóły

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Reklama 1

Regulaminy