Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 20 grudnia 2014 | Imieniny: Bogumiły, Dominika

Reklama

Gmina Czermin
Gmina Czermin. Co się stało ze 126 tysiącami złotych?
Piątek, 19 Grudnia 2014 15:45

Trudno się dziwić mieszkańcom gminy Czermin, że po prawie trzech latach od likwidacji Spółdzielni Kółek Rolniczych w Wieczynie nadal nie wiedzą, na co zostały wydane pieniądze ze sprzedaży majątku.

Nieruchomość sprzedano za 150.000 zł. Sam prezes Józef Libert i niektórzy członkowie rady nadzorczej nie pamiętają, ile środków dostały wsie, ani ile wyniosła odprawa dla prezesa i księgowej. Szerzej w poniedziałkowym wydaniu "Życia Pleszewa".

 
Czermin. Zabraknie około 83.000 zł
Poniedziałek, 15 Grudnia 2014 15:14

Trzy firmy wystartowały w przetargu na odbiór śmieci z gminy Czermin. Najtańszą ofertę przedłożyło Konsorcjum ZGO NOVA z Jarocina. Zaoferowało 288.150,91 zł.

Najwyższą kwotę, bo 626.150,95 zł zaproponował EKO SKÓRTEX z Gizałek. Trzecia firma to Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie, które śmieci che wywozić za 477.317,88zł. Kwota przeznaczona w budżecie gminy na sfinansowanie tego zadania na okres dwóch lat to 205.824,80 zł brutto. – W budżecie brakuje 83.000 zł. Muszę spotkać się z członkami komisji, wójtem i skarbnikiem i wówczas podejmiemy decyzję – mówi Maciej Głowacki, kierownik wydziału budownictwa w czermińskim magistracie i zarazem przewodniczący komisji przetargowej. (abi)

 
Czermin. Przegrał wybory, zamknął biuro
Piątek, 12 Grudnia 2014 12:57

Maciej Kałużny, kandydat na wójta gminy Czermin po przegranych wyborach zamknął też swoje biuro ubezpieczeniowe. To zachowanie zdziwiło jednego z mieszkańców.

Nasz czytelnik zastanawiał się także, czy polisy, jakie Maciej Kałużny zawarł ze swoimi klientami nadal są ważne. – Czy „Życie Pleszewa” może sprawdzić, od jak dawna pan Kłużny ubezpieczał mieszkańców gminy i czy ich polisy są ważne, skoro w gminie Czermin nie miał prawa tego robić? Mieszkańcy boją się teraz, że będą musieli podwójnie płacić ubezpieczenia – twierdzi czytelnik.

Maciej Kałużny, który swoją firmę prowadzi już 4 lata przyznaje, że zamknął biuro w Czerminie z przyczyn ekonomicznych. – Koszty utrzymania biura były wysokie. (…) Jeszcze przed wyborami się zastanawiałem, myślałem, że będzie lepiej to szło. (…) Natomiast w dalszym ciągu mam uprawnienia. (…) Mam cały czas aktywację – wyjaśnia. Szerzej w "Życiu Pleszewa". (abi)

 
Czermin. Dwóch Robertów rządzi [VIDEO]
Piątek, 28 Listopada 2014 13:16

Robert Mikołajczak przewodniczącym, a Robert Kaźmierczak jego zastępcą. Pierwsze decyzje nowej rady w Czerminie.

 

Decyzje w tej sprawie zapadły jednomyślnie. Na stanowiska przewodczniczącego i jego zastępcy zaproponowano tylko po jednym kandydacie. Wszyscy byli "za". Nowa rada ostro wzięła się do pracy. Chociaż nie było tego w planach sesji, na wniosek Roberta Mikołajczaka dodano punkty w sprawie wyboru radnych do pracy w poszczególnych komisjach. Wszystkie funkcje rozdzielono jednomyślnie.

(pg)


 
Czermin. 2 mln zł na boiska, studnię i ścieżkę
Piątek, 21 Listopada 2014 08:28

Budowa boisk sportowych przy Zespole Szkół w Broniszewicach i ścieżki rowerowej Czermin-Broniszewice oraz powstanie ujęcia wód podziemnych w Żegocinie – to trzy najważniejsze i najkosztowniejsze inwestycje, jakie znajdą się w przyszłorocznym budżecie gminy Czermin.

Wartość tych zadań wstępnie oszacowano na ponad 2 miliony złotych. Skarbnik gminy Jarosław Kowalski poinformował radnych na ostatniej sesji minionej kadencji, że zadania te należy wprowadzić do Planu Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dzięki temu przygotowywane będą wymagane dokumenty. Są one niezbędne, ponieważ pieniądze na wykonanie inwestycji gmina chce pozyskać z programów unijnych.

(abi)

 

 
Czermin. Dyskusja o 3.000 złotych
Czwartek, 20 Listopada 2014 12:24

Skarbnik Jarosław Kowalski na ostatnim posiedzeniu wspólnej komisji poinformował rajców, że należy zwiększyć wydatki związane z utrzymaniem Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Czermin. Chodziło o kwotę 3.000 zł. – Wynika to m.in. z realizacją umów z osobami odpowiedzialnymi w poszczególnych jednostkach za konserwację, naprawę i dbałość o sprzęt techniczny i inny znajdujący się na terenie jednostki – wyjaśnił skarbnik. O szczegóły dopytywał wiceprzewodniczący Józef Libert. Jarosław Kowalski tłumaczył, że pieniądze te otrzymują kierowcy. – Ale w budżecie cały czas były zapisane środki na wynagrodzenie dla kierowców. (…) A tu widzę 3.000 zł dodatkowo – mówił radny. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(abi)

 

 
Czermin. Libert szeregowym radnym
Środa, 19 Listopada 2014 10:13

W nowej Radzie Gminy Czermin zasiada dziewięć osób z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z kolei trzech rajców przynależy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej związanej z Józefem Libertem. Dwie osoby startowały z KWW Nowoczesna i Przyjazna Gmina Czermin, który powołał kandydat na wójta Maciej Kałużnych.

W poprzednich wyborach, mimo iż PSL miało zdecydowaną większość, to funkcję wiceprzewodniczącego przyznano Józefowi Libertowi, który wcześniej stał na czele rady. Tym razem można uznać, że Józef Libert zostanie tylko szeregowym rajcą. A to dlatego, że w wyborach poparł Macieja Kałużnego. Sam Józef Libert twierdzi, że nie zależy mu na tym, aby zostać zastępcą przewodniczącego. Szerzej w „Życiu Pleszewa”. (abi)

 

 
Czermin. 52,5% dla Sławomira Spychaja
Poniedziałek, 17 Listopada 2014 10:27

Około 53% głosujących poparło Sławomira Spychaja jako kandydata na wójta gminy Czermin. Jego kontrkandydat Maciej Kałużny dostał 46% głosów.

W Radzie Gminy Czermin nie zasiądą: Krzysztof Walendowski, który przegrał z Marią Doczekalską, Andrzej Nowaczyk, którego pokonała Agnieszka Orczyk-Szymczak. Z kolei Krzysztof Zawada dostał mniej głosów aniżeli Agata Bijacik. W radzie nie ma też Aleksandry Cierniak, która przegrała z Krzysztofem Marciniakiem. Psienie Ostrów i Żale reprezentować będzie Joanna Katarzyna Czajka.

Skład Rady Gminy Czermin:

Okręg nr 1 (Sołectwo Broniszewice nr 1-32; 105-123)

 

Lista nr 6 – KKW SLD Lewica Razem Andrzej Wojciech Szymczak

 

Okręg nr 2 (Sołectwo Broniszewice nr 33-68; 170-194)

Lista nr 6 – KKW SLA Lewica Razem Małgorzata Sobczak

 

Okręg nr 3 (sołectwo Broniszewice nr 76-104)

Lista nr 1 – KW PSL Robert Sebastian Mikołajczak

Okręg nr 4 (Sołectwo Broniszewice nr 69-75; 124-169)

Lista nr 1 – KW PSL Piotr Fabisz

 

Okręg nr 5 (Sołectwo Psienie Ostrów, Żale)

Lista nr 1 – KW PSL Joanna Katarzyna Czajka

 

Okręg nr 6 (Sołectwo Czermin nr 2-10; 89-145 oraz Wola Duchowna)

Lista nr 1 – KW PSL Robert Kaźmierczak

Okręg nr 7 (Sołectwo Czermin nr 1; 11-88)

Lista nr 1 – KW PSL Maria Jolanta Doczekalska

 

Okręg nr 8 (Grab)

Lista nr 19 - KW Stow. „Razem Dla Ziemi Pleszewskiej Sylwana Eliza Szcześniak

 

Okręg nr 9 (Sołectwo Pieruchy)

Lista nr 1 – KW PSL Maria Dorota Rogowicz-Łukomska

 

Okręg nr 10 (Sołectwo Pieruszyce)

 

Lista nr 6 – KKW SLD Lewica Razem Józef Kazimierz Libert

 

Okręg nr 11 (Sołectwo Skrzypnia)

Lista nr 1 – KW PSL Maria Aniela Regulska (Bez glosowania)

 

Okręg nr 12 (Sołectwo Strzydze, Mamoty)

Lista nr 20 - KWW Nowoczesna i Przyjazna Gmina Czermin Agnieszka Orczyk-Szymczak

 

Okręg nr 13 (Sołectwo Wieczyn)

Lista nr 1 – KW PSL Krzysztof Marciniak

 

Okręg nr 14 (Sołectwo Żbiki, Łęg)

Lista nr 1 – KW PSL Henryk Jan Serbiak

 

Okręg nr 15 (Sołectwo Żegocin)

Lista nr 20 - KWW Nowoczesna i Przyjazna Gmina Czermin Agata Bijacie

 
Czermin. Wzruszenie i książki na pamiątkę
Piątek, 14 Listopada 2014 23:06

Ostatnia sesja Rady Gminy Czermin odbyła się bez jednego radnego. Na posiedzenie nie przybył Krzysztof Walendowski.

Rajcy podjęli zaledwie dwie uchwały, wysłuchali sprawozdania wójta Sławomira Spychaja i dziękowali wszystkim za współpracę. Najbardziej wzruszony był radny Stanisław Sąsiadek, który nie kandyduje już do rady. Najstarszy rajca nie krył wzruszenia, kiedy dziękował poszczególnym osobom. Stanisław Sąsiadek na pamiątkę dostał też upominek. Specjalne książki otrzymali również wszyscy rajcy i włodarz. (abi)

 
Czermin. Pełno błędów w oświadczeniach majątkowych
Piątek, 14 Listopada 2014 22:57

Kilku czermińskich radnych i pracowników urzędu gminy na ostatnim posiedzeniu wspólnej komisji mogli poczuć się jakby wrócili do ławy szkolnej i dostali poprawione sprawdziany, w których było mnóstwo błędów.

Rafał Nawrot, naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie wytknął im błędy, jakie popełnili w swoich oświadczeniach majątkowych. Pismo zawierające analizę złożonych dokumentów odczytał przewodniczący rady Robert Mikołajczak. Większość uchybień popełnionych przez samorządowców i pracowników dotyczyło braku wykazania przychodu lub dochodu oraz określenia miejsca położenia nieruchomości. Z kolei Robert Kaźmierczak podał inne kwoty przychodu i dochodu z działalności gospodarczej, aniżeli te wykazane w zeznaniu podatkowym. Józef Libert podał inną kwotę diety z tytułu pełnienia funkcji delegata Wielkopolskiej Izby Rolniczej, aniżeli ta zawarta w zeznaniu podatkowym. Dodatkowo określił miejscowość posiadania nieruchomości, której tak naprawdę nie jest właścicielem.

Natomiast wicewójt Marietta Cierniak podała inną powierzchnię budynku gospodarczego od tej, którą zawarła w oświadczeniu za 2012 rok. Z kolei Maciej Głowacki wykazał miejsce nieruchomości, której nie ma. A dyrektor szkoły w Broniszewicach Mariusz Wieczorek nie przyznał się, że dostał spadek. Błędne dane należy poprawić do 20 listopada.

(abi)

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Ile czasu dziennie oglądasz telewizję?

The voting for this poll has ended
Zobacz szczegóły

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Regulaminy