Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 27 listopada 2014 | Imieniny: Waleriana, Maksyma

Reklama

Gmina Gizałki
Gizałki. Ilu poparło wójta?
Wtorek, 18 Listopada 2014 12:41

Robert Łoza z dużym poparciem.

Robert Łoza będzie drugą kadencję wójtem gminy Gizałki. W niedzielnych wyborach samorządowych poparło go 1.858 osób.

 

Uprawnionych do głosowania - 3.662

głosów "za" - 1.858

głosów "przeciw" - 439

głosów nieważnych - 72

 

 

 
Gizałki. ROJEWSKI - wielki przegrany
Poniedziałek, 17 Listopada 2014 09:46

Wyniku wyborów z Gizałek. Przewodniczący Rojewski - wielki przegrany.

 

Znane są już wyniku wyborów w Gizałkach. Wielkim przegranym jest dotychczasowy przewodniczący Roman Rojewski. Pokonała go Milena Bartnik. "Odpadła" także cała opozycja: Beata Strzelewicz, Krzysztof Andrzejewski, Roman Matelski i Eugeniusz Walkowiak.

W okręgu nr 15 dwóch kandydatów: Jan Pietrzak i Agnieszka Budzińska - otrzymało taką samą ilość głosów. Przeprowadzono losowanie - w radzie zasiądzie Budzińska.

 

Największe poparcie wśród kandydatów do Rady Powiatu Pleszewskiego uzyskał Piotr Kopczyński z gminy Gizałki.

 

Nie ma jeszcze oficjalnych danych odnośnie wyborów na wójta gminy. Według nieoficjalnych danych poparcie dla jedynego kandydata - Roberta Łozy - wynosi ponad 70%.

 

Skład Rady Gminy Gizałki:

Krzysztof Walendowski (PSL)

Zbigniew Swędrowski (PiS)

Milena Bartnik (Gminna Brać Strażacka)

Piotr Lis (PSL)

Teresa Majdecka (PSL)

Mieczysław Sawicki (PSL)

Tadeusz Kostuj (PSL)

Zbigniew Bachorski (PSL)

Jacek Janiszewski (PSL)

Violetta Drobniewska (PSL)

Katarzyna Lochdańska (PSL)

Zenon Tomaszewski (PSL)

Henryk Osman (PSL)

Kazimierz Woźniak (PSL)

Agnieszka Budzińska (Gminna Brać Strażacka)

 
Gizałki. Kto wygrał?
Poniedziałek, 17 Listopada 2014 08:11

Wyniki wyborów w gminie Gizałki.

 

 

Nadal trwa liczenie głosów w Gminnej Komisji Wyborczej w Gizałkach (godz. 8.30). Rano spłynęły ostatnie dane z obwodowych komisji wyborczych. Oficjalne wyniki znane będą przed godz. 10.00.

 

(pg)

 
Gizałki. Radna kłamała?
Czwartek, 13 Listopada 2014 14:43

Radna Beata Strzelewicz wiedziała o wynajętej firmie. Potwierdza to protokół z sesji.

 

Przypomnijmy - na ostatniej sesji w Gizałkach radna Beata Strzelewicz stwierdziła, że nie wiedziała nic o wynajętej firmie prawniczej, która pomogła gminie w odzyskaniu miliona złotych z nadpłaconego podatku VAT. Usługa ta kosztowała samorząd ponad 100.000 zł. Strzelewicz zarzuciła włodarzowi Gizałek "kolesiostwo".

 

Wójt Robert Łoza zapowiedział wtedy, że odszuka odpowiednie dokumenty, które potwierdzą, że radna nie mówiła prawdy.

(pg)

 

Robert Łoza, wójt gminy Gizałki:

 

W związku z artykułem, który ukazał się w tygodniku Życie Pleszewa nr 46 pt „Radna oskarża Wójta o „kolesiostwo” wyjaśniam, że:

Radna Pani Beata Strzelewicz skłamała informując na sesji Rady Gminy w dniu 30 października 2014 r., że wcześniej nic nie słyszała o usłudze prawnej związanej

z odzyskaniem podatku VAT przez Gminę. Rada Gminy Gizałki na sesji w dniu 28 września 2012 roku została poinformowana, że gmina stara się o odzyskanie podatku VAT korzystając z usług kancelarii prawnej z Poznania, co potwierdza protokół z sesji. Ponadto, informowałem o powyższym w sprawozdaniu z działalności w okresie międzysesyjnym. Na szczególną uwagę zasługuje zdanie zawarte w w/w protokole wypowiedziane przez Panią Radną Beatę Strzelewicz o prowizji, którą gmina ma zapłacić, że „jak rozumie tej firmie płacimy po odzyskaniu podatku VAT”.

Co do zarzutu kolesiostwa i wystąpienia RIO wyjaśniam, że:

Gmina zawarła umowę z kancelarią po przeprowadzeniu rozeznania rynku oraz negocjacji. Zamówienia udzielono z pominięciem ustawy prawo zamówień publicznych uwzględniając potencjalną wartość VAT do odzyskania, która stanowiła podstawę ustalenia wynagrodzenia kancelarii oraz charakter realizowanych usług prawniczych. Wartość wynagrodzenia ustalono na kwotę niższą niż 14.000 EURO.

Po szczegółowej analizie dokumentów finansowych przez kancelarię ustalono, że wartość podatku VAT możliwego do odzyskania jest wyższa niż zakładano.

Wynagrodzenie obliczono procentowo od kwoty odzyskanego podatku w wysokości 8,5% netto. Oferty innych firm wynosiły od 12% do 15%.

W nawiązaniu do wystąpienia pokontrolnego RIO informuję, że RIO przyjęła wyjaśnienia dotyczące zastosowanej procedury wyboru wykonawcy usługi prawnej, nie dopatrzyła się działania na szkodę gminy, tym samym nie skierowała wniosku do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

 

 

 
Gizałki. Radna oskarża wójta
Piątek, 07 Listopada 2014 11:09

Radna oskarża wójta: „kolesiostwo”.

 

 

Gmina Gizałki odzyskała milion złotych z nadpłaconego podatku VAT. Jak się okazuje, pomogła w tym firma, kasując za usługę ponad 100.000 zł. Zdziwiona tą sprawą jest radna Beata Strzelewicz. „Wszyscy, którzy uczestniczyli w zebraniach wiejskich byli poinformowani, że pan wójt Robert Łoza razem z panią skarbnik odzyskali milion” – mówi, zapewniając, że wcześniej nic nie słyszała o wspomnianej usłudze prawniczej. Co więcej, Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła, że naruszono zasady dokonywania wydatków, wybierając firmę bez zastosowania ustawy o zamówień publicznych.

Szerzej w najnowszym numerze "Życia Pleszewa".

Tu pisaliśmy o odzyskanym milionie

 

Beata Strzelewicz, radna:

Byłoby uczciwie powiedzieć nam, o co chodzi. Gdyby pan (wójt Robert Łoza - przyp.red.)nam powiedział, że wydatkujemy 100.000 zł, żeby odzyskać milion, każdy z nas podniósł by za tym dwie ręce. Ale dlaczego została to tak z boku zrobione? Mi w takich przypadkach zawsze kłania się „jakieś kolesiostwo”. Nie wiem, czy nie wynajął pan firmy, z którą ma jakieś dobre kontakty? Takie przypuszczenia w mojej głowie się pojawiły.

 

Robert Łoza, wójt:

Nigdy nie powiedziałem tak, że to ja prywatnie odzyskałem cokolwiek. Powiedziałem, że gmina pomimo tego, że przez wiele lat miała takie możliwości, nie skorzystała z nich. Mało tego, są osoby, które rozpowiadają, że gmina odzyskała podatek VAT z inwestycji, które były realizowane w poprzedniej kadencji. Otóż nie było tak, bo my skorzystaliśmy z odliczeń z inwestycji realizowanych wyłącznie w tej kadencji. Nigdy nie powiedziałem, że zrobiłem to sam. Nie jestem finansistą. Wybraliśmy najlepszą firmę na rynku, jaka mogła nas reprezentować.(...) Na wszelki wypadek zrobiliśmy rozeznanie rynku, tak, jakbyśmy stosowali tę ustawę (Prawo zamówień publicznych - przyp.red.). Pani (B. Strzelewicz - przyp.red.) mówi, że nic o tym nie wiedziała. Rada gminy uchwala budżet, w którym jest wyraźnie napisane, co się wykonuje i za jakie pieniądze. Dziwię się pani, że pani podnosi rękę za określoną uchwałą i nie wie, za czym głosuje. Można nie wiedzieć, lub udawać, że czegoś się nie wie.

 
Gizałki. Akademie, koncert i sport
Wtorek, 04 Listopada 2014 13:18

Samorząd Gminy Gizałki serdecznie zaprasza mieszkańców do udziału w obchodach Święta Niepodległości.

Uroczystości 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Szymanowicach. O godz. 10.45 zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej rocznicę odzyskania niepodległości przy Pomniku Przyrody w Szymanowicach (Al. Niepodległości). Następnie wójt gminy przekaże jednostkom OSP „Dęby Wolności”. Dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu parafialnym, gdzie złożone zostaną wieńce (godz. 11.30). Część artystyczna w Gminnym Centrum Kultury w Tomicach rozpocznie się o godz. 12.00. Wystąpi zespół wokalny „Chabry i maki”, a goście będą mieli okazję wysłuchać Koncertu Finałowego konkursu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej.

(pg)

 

 

Imprezy towarzyszące:

6-7 listopada - szkoły podstawowe i gimnazja gminy Gizałki

okolicznościowe akademie i uroczyste apele związane z Rocznicą Odzyskania Niepodległości w szkołach,

9 listopada, godz. 15.00 - – Orlina

Marsz Nordic Walking trasą nr II Orlina (ok 10 km). Start i meta - parking leśny położony przy drodze wojewódzkiej nr 433. Informacje i zapisy na marsz Nordic Walking tel. 62 741-15-17 w. 109, zbiórka o godz. 14.30 przy urzędzie gminy (autobus),

10 listopada, godz. 17.00 - sala przy WTZ w Gizałkach, Turniej Piłki Siatkowej o Nagrodę Wójta Gminy Gizałki,

11 listopada, godz. 14.30 - boisko Orlik przy Zespole Szkół w Gizałkach, Listopadowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Gizałki.

 
Gizałki. Demokracja według przewodniczącego [VIDEO]
Poniedziałek, 03 Listopada 2014 11:53

Romanie, nie knebluj ust! Czy w Gizałkach jest jeszcze demokracja?

 

Firma, która wygrała przetarg na budowę kanalizacji w gminie Gizałki żąda blisko miliona złotych za pompowanie wody w trakcie prac. Samorząd z kolei chce od niej 838.000 zł odszkodowania za stwierdzone wady i zakończenie inwestycji z opóźnieniem. Właściciel Tadeusz Wawrzyniak na ostatniej sesji nie miał możliwości przedstawienia swoich racji. Mimo nalegań i próśb, przewodniczący Rojewski nie udzielił mu głosu. - To jest łamanie prawa, to jest łamanie Konstytucji – zwrócił mu uwagę Jerzy Moryson.

Relacja z sesji we wtorek w "Życiu Pleszewa".

(pg)

 
Gizałki. Mariusz Piasecki z prawomocnym wyrokiem [AUDIO]
Środa, 29 Października 2014 14:00

Kandydat na wójta z prawomocnym wyrokiem. Mariusz Piasecki nie może ubiegać się o to stanowisko.

 

W Sądzie Okręgowym w Kaliszu ogłoszono wyrok w sprawie oskarżonego o korupcję kandydata na wójta Gizałek Mariusza Piaseckiego. Sąd podtrzymał kwietniowe orzeczenie Sądu Rejonowego w Jarocinie, VII Zamiejscowy Wydział Karny w Pleszewie, uznające Mariusza Piaseckiego za winnego. Wyrok jest prawomocny.

23 października Mariusz Piasecki został zgłoszony jako kandydat na wójta gminy Gizałki, tymczasem jeden z elementów wyroku brzmi: zakaz wykonywania funkcji publicznych o charakterze samorządowym przez 4 lata.

(pg)

 

Wyrok:

1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 8.000 zł grzywny, zakaz wykonywania funkcji publicznych o charakterze samorządowym przez 4 lata, opublikowanie wyroku w gazetach.

 
Gizałki. Wyrok w sprawie Mariusza P., kandydata na wójta
Piątek, 24 Października 2014 12:38

Wyrok w sprawie oskarżonego o korupcję kandydata na wójta Gizałek w środę.

 

W środę 29 października w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ogłoszony zostanie wyrok w sprawie kandydata na wójta Gizałek Mariusza P.

 

W kwietniu, po kilku latach rozprawy, oskarżony o korupcję były włodarz tej gminy usłyszał wyrok w Sądzie Rejonowym w Jarocinie, VII Zamiejscowy Wydział Karny w Pleszewie : 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 8.000 zł grzywny, zakaz wykonywania funkcji publicznych o charakterze samorządowym przez 4 lata, opublikowanie wyroku w gazetach. Mariusz P. nie zgodził się z tym wyrokiem, złożył apelację. Decyzję Sądu Okręgowego w Kaliszu poznamy 29 października. Tymczasem Mariusz P. 23 października został zgłoszony jako kandydat na wójta gminy Gizałki.

(pg)

 
Dwóch kandydatów w Gizałkach
Czwartek, 23 Października 2014 17:22

Zgłoszony drugi kandydat na stanowisko wójta Gizałek.

 

Dziś (23.00) o godz. 17.00 minął termin zgłaszania dodatkowych kandydatów w wyborach na stanowisko wójta gminy Gizałki. Wcześniej zarejestrowany był tylko jeden - obecny włodarz Robert Łoza. Już wiadomo, że 16 listopada będzie miał kontrkandydata - Mariusza Piaseckiego (KWW Gminna Brać Strażacka). Cztery lata temu Piasecki przegrał z Łozą w drugiej turze wyborów.

(pg)

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Ile czasu dziennie oglądasz telewizję?

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Reklama 1

Reklama 2

Reklama 3

Regulaminy