Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 22 października 2014 | Imieniny: Halki, Filipa

Reklama

Gmina Gizałki
Gizałki. Kto wystartuje w wyborach?
Poniedziałek, 13 Października 2014 13:04

 

Kto chce zostać radnym w gminie Gizałki? W wyborach wystartuje 14 z 15 obecnych rajców. O mandat ubiegać się będzie także m.in. dawny samorządowiec – 68-letni Jan Strzyżykowski.

 

W gminie Gizałki tylko w jednym okręgu – nr 15 (sołectwo Dziewiń Duży) w wyznaczonym czasie, czyli do 7 października, zarejestrował się jeden kandydat na radnego – Jan Pietrzak. Zgodnie z prawem wyborczym wydłużono więc czas zgłaszania przez komitety innych osób – do poniedziałku 13 października (godz. 17.00).

 

W pozostałych czternastu okręgach chętnych o fotel rajcy nie brakuje. Po trzech kandydatów jest w okręgach: nr 2, nr 4, nr 10 i nr 11.

 

Wśród chętnych, którzy dawniej zasiadali już w radzie i chcą do niej wrócić są: Krzysztof Walendowski oraz Jan Strzyżykowski. Ten drugi kandyduje z listy KW Porozumienie Mieszkańców Gminy Gizałki – Jedność w towarzystwie Jerzego Morysona (ok. nr 12), Zofii Malinowskiej (ok. nr 10), Józefa Pietrygi (ok. nr 5) i Tomasza Strzyżykowskiego (ok. nr 4).

 

Kto jeszcze będzie ubiegał się o fotel radnego - przeczytasz we wtorek w "Życiu Pleszewa".

(pg)

 
Zjechał na przeciwny pas
Wtorek, 30 Września 2014 11:07

19-letni kierowca renault zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z fiatem ducato.

 

Do wypadku doszło 29 września o godz. 5.40 w Kolonii Obory. - 19-letni mieszkaniec powiatu konińskiego kierując samochodem marki Reanult Mascott zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z fiatem ducato, którym kierował 24-letni mieszkaniec powiatu jarocińskiego. Do zdarzenia doszło na prostym odcinku drogi. Policjanci, z uwagi na uszkodzenia obu pojazdów, zatrzymali dowody rejestracyjne. 19-letni kierowca renault, za spowodowanie kolizji drogowej został ukarany mandatem - informuje oficer prasowy pleszewskiej policji sierż. szt. Monika Kołaska.

(pg)

 
Gizałki. Śmieci będą tańsze
Środa, 20 Sierpnia 2014 13:55

Mieszkańcy gminy Gizałki, którzy segregują odpady, od 1 października będą płacić mniej za ich odbiór.

 

- Na ostatniej sesji przed wakacjami mówiłem, że chcemy przygotować uchwałę, na mocy której rodziny z „Kartą dużej rodziny” będą mogły otrzymać zniżkę w opłacie za odbieranie odpadów. Po analizie przepisów okazało, że takiej zniżki wprowadzić nie możemy – przypomina wójt Robert Łoza. Urząd przeanalizował koszty związane z gospodarką śmieciową. - Uznaliśmy, że jesteśmy w stanie obniżyć opłaty dla osób, które deklarowały selektywną zbiórkę odpadów. Gminy będą teraz kontrolowane pod względem wskaźników odzysków, z których muszą się wywiązać. W naszej gminie 23% mieszkańców nie zadeklarowało selektywnej zbiórki odpadów. Powinniśmy promować tych, którzy chcą dbać o środowisko – tłumaczy włodarz. Nowe stawki będą niższe o złotówkę. Do tej pory rodziny liczące od 1 do 5 członków płacimy miesięcznie 7 zł od osoby, a liczniejsze – 6.

Wprowadzona zmiana wiąże się ze złożeniem przez gospodarstwa domowe nowych deklaracji śmieciowych. Mieszkańcy gminy Gizałki mają na to czas do końca września. Informacje na ten temat dostępne będą u sołtysów oraz w specjalnych kurendach i ogłoszeniach.

(pg)

 

 
Czołnochów. Auto wypadło z drogi
Piątek, 11 Lipca 2014 13:14

Samochód wypadł z drogi. Kierowca bez poważnych obrażeń.

 

- 9 lipca o godzinie 17.28 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie otrzymał informację o wypadku, do którego doszło w miejscowości Czołnochów w gminie Gizałki - informuje mł. ogn. Mariusz Glapa, rzecznik prasowy KP PSP w Pleszewie. - Wypadł tam z drogi samochód dostawczy marki Renault. Na miejsce zdarzenia zadysponowany został zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Gizałek oraz zespół ratownictwa medycznego i policja. Okazało się, że jadący autem mężczyzna zdołał już opuścić rozbity pojazd i szczęśliwie nie odniósł poważniejszych obrażeń - relacjonuje funkcjonariusz.- Działania strażaków polegały więc tylko na zabezpieczeniu miejsca wypadku i rozbitego auta - dodaje.

(pg)

 

fot. OSP Gizałki

 
Ruda Wieczyńska. "Pomoc drogowa" uderzyła w auta
Piątek, 27 Czerwca 2014 11:31

W Rudzie Wieczyńskiej doszło do wypadku drogowego.

Kierowca forda, jadąc od strony Kalisza, skręcał do miejscowego sklepu. Za nim swoje auto zatrzymała kobieta. Z kolei w vw uderzyła laweta „Pomoc drogowa". Siła uderzenia była tak duża, że auta zostały przesunięte kilka metrów dalej. Wszyscy kierowcy trafili do pleszewskiego szpitala.  Szerzej „Życiu Pleszewa". (abi)

 
Białobłoty. Wypadek na drodze wojewódzkiej
Poniedziałek, 19 Maja 2014 11:59

W sobotnie popołudnie doszło do wypadku na drodze wojewódzkiej w Białobłotach. W zdarzeniu, które miało miejsce ok. godz. 17.00, uczestniczyły trzy auta.

Szczegóły wyjaśnia sierż. szt. Monika Kołaska, rzecznik prasowy KPP w Pleszewie: 22-latek z powiatu leszczyńskiego prowadził opla vectrę. Mężczyzna nie zachował należytego odstępu za samochodem marki Chrysler. Auto prowadził 40-klatek z Rogoźna, który zwolnił, gdy jadący przed nim opel astra chciał wykonać manewr skrętu w lewo. Astrą kierował 26-letni mieszkaniec gminy Gizałki. Sprawca kolizji – 22-letni kierowca vectry – otrzymał mandat.
Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie na miejsce wysłał trzy zastępy: z KP PSP, OSP Gizałki i OSP Białobłoty. Ratownicy udzielili pomocy poszkodowanym. Jedna osoba przewieziona została do szpitala. Strażacy z OSP w Białobłotach zabezpieczyli miejsce wypadku, rozłączyli akumulator i zakręcili zawór instalacji gazowej w najbardziej uszkodzonym pojeździe. Z trasy zawrócono zastęp z Gizałek – zdarzenie nie wymagało większej ilości sił i środków.

(pg)

fot. OSP Białobłoty

 
Gizałki. Pożar kotłowni
Poniedziałek, 05 Maja 2014 14:19

Paliła się kotłownia. Poparzona kobieta w szpitalu.
- W niedzielę 4 maja, kilka minut po godz. 10.00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie otrzymał informację o pożarze kotłowni na ul. Kaliskiej w Gizałkach – informuje sekc. Paweł Mimier z zespołu prasowego KP PSP w Pleszewie. Na miejsce wysłano zastępy z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej w Pleszewie oraz Ochotniczych Straży Pożarnej z: Gizałek, Rudy Wieczyńskiej i Wierzchów. - Pożarem objęte było wydzielone pomieszczenie kotłowni znajdujące się w budynku gospodarczym. Bezpośrednio zagrożony był budynek mieszkalny, jak również pomieszczenie magazynowe – relacjonuje sekc. Paweł Mimier. Strażacy szybko opanowali ogień. - Ratownicy udzielili również kwalifikowanej pierwszej pomocy właścicielce, która w wyniku podjętej próby gaszenia pożaru uległa poparzeniu – wyjaśnia funkcjonariusz. Kobieta przetransportowana została do pleszewskiego szpitala. - Dalsze działania straży pożarnej polegały na oddymieniu pomieszczenia i wyniesieniu nadpalonych elementów na zewnątrz budynku – mówi sekc. Paweł Mimier. W działaniach trwających blisko dwie godziny udział brało 28 strażaków. Straty wstępnie oszacowano na 5.000 zł.

(pg)

fot. KP PSP Pleszew

 
Gizałki. Były wójt skazany
Piątek, 18 Kwietnia 2014 10:10

1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 8.000 zł grzywny i zakaz sprawowania funkcji publicznych o charakterze samorządowym przez 4 lata. Taki wyrok usłyszał oskarżony o korupcję były wójt gminy Gizałki Mariusz P.

 

Rozprawa sądowa przeciwko oskarżonym o korupcje byłemu wójtowi Gizałek Mariuszowi P. oraz Andrzejowi Sz. i Tomaszowi B. po kilku latach dobiegła końca. Prokurator nie miał wątpliwości, co do ich winy. Z kolei obrońcy próbowali zwrócić uwagę sądu na osobę dyrektorki Szkoły Podstawowej w Tomicach. Adwokat Andrzeja Sz. tłumaczył, że to Małgorzata Wąsiewicz poinformowała o całej sprawie CBA. - Miała pewien interes - stwierdził. - P. z Wąsiewicz pracowali w jednej szkole. Był jej podległy. Zgłosił się do wyborów i wygrał. Powstał dyskomfort. Podległy pracownik stał się przełożonym dyrektorki. Rysuje się pewien mechanizm nieposłuszeństwa. Wąsiewicz także chciała być wójtem. Była negatywna motywacja zrodzona w umyśle Wąsiewicz. To dało pretekst do nakłonienia Sz. do wypisania nieprawdziwych faktur, by je później wykorzystać przeciw P. – stwierdził adwokat.

Relacja z rozprawy i ogłoszenia wyroku we wtorek w "Życiu Pleszewa".

(pg)

fot. Mowy końcowe prokurator i obrońcy wygłosili w poniedziałek 14 kwietnia. Na ogłoszeniu wyroków 17 kwietnia nie pojawił się żaden z oskarżonych. W sali obecni byli jedynie dwaj mieszkańcy gminy Gizałki

 

Wyrok sądu

Mariusz P.

1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata

8.000 zł grzywny

zakaz wykonywania funkcji publicznych o charakterze samorządowym przez 4 lata

opublikowanie wyroku w gazetach

 

Andrzej Sz.

rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata

4.000 zł grzywny

 

Tomasz B.

8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata

2.000 zł grzywny

 

 
Sędzia i prokurator: to przedłużanie postępowania
Poniedziałek, 17 Marca 2014 14:43

Obrońcy grają na zwłokę? Kiedy wyrok w sprawie Mariusza P.?

 
Gizałki. Gminna ziemia bez dzierżawy
Środa, 26 Lutego 2014 10:18

Rolnicy użytkowali gminną ziemię nie płacąc dzierżawy. Wójt Gizałek Robert Łoza sprawdza, kto uprawiał grunty za poprzedniego wójta.

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych?

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Reklama 1

Reklama 2

Reklama 4

Regulaminy