Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 27 marca 2015 | Imieniny: Ernesta, Lidii

Reklama

Gmina Gizałki
Gizałki. Pijani rowerzyści
Poniedziałek, 23 Lutego 2015 12:18

W sobotę 21 lutego policjanci zatrzymali w gminie Gizałki dwóch nietrzeźwych rowerzystów. - Za kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu grozi kara aresztu lub grzywny – przypomina sierż. szt. Monika Kołaska, oficer prasowy pleszewskiej policji.

Przed godz. 9.00 w Świerczynie funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego pleszewskiej komendy zatrzymali 42-letniego mieszkańca gminy Gizałki. Mężczyzna kierował rowerem, będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie na urządzeniu pomiarowym wykazało 0,8 promila alkoholu w organizmie. - O godz. 9.35 w Wierzchach 37-letni mieszaniec gminy Gizałki kierował rowerem, mając 1 promil alkoholu w organizmie – informuje sierż. szt. Monika Kołaska.

(pg)

 
Ruda Wieczyńska. Sołtys wybrany
Wtorek, 10 Lutego 2015 10:35

Ruda Wieczyńska z nowym sołtysem.

 

W gminie Gizałki trwają wybory sołeckie. W poniedziałek włodarza wsi wyłonili mieszkańcy Rudy Wieczyńskiej. Dotychczasowy sołtys Marian Kaźmierski nie ubiegał się o kolejną kadencję na tym stanowisku. Gdy padła propozycja kandydatury Romana Rojewskiego - byłego przewodniczącego rady gminy - ten odmówił. Zgodziła się za to, jako jedyna, Teresa Łuczak. Z kolei do rady sołeckiej wybrano: Mariana Kaźmierskiego, Antoniego Skitka, Bartosza Tomczaka, Henryka Madalskiego, Bogumiłę Mioduszewską i Milenę Bartnik.

 

 
Gizałki. Jarocin wygrywa z Pleszewem
Czwartek, 05 Lutego 2015 13:22

Młodzież z Gizałek ucieka do Jarocina.

 

Absolwenci gimnazjów w gminie Gizałki wybierają szkoły w Jarocinie. - Zrobiliśmy takie zestawienie za ostatnie cztery lata. Liczba absolwentów naszych gimnazjów, którzy kształcą się dalej w Pleszewie, zmniejszyła się minimum o 30%. Powiat traci na subwencji, a tym samym w autobusach jest mniej pasażerów. To wszystko jest powiązane – mówi wójt Robert Łoza. - 80% pasażerów w autobusach to młodzież. W tej chwili połączenie komunikacyjne z Jarocinem jest lepsze i to się odbija na ilości uczniów z naszej gminy w Pleszewie. Ta tendencja jest niekorzystna dla powiatu pleszewskiego – mówi włodarz. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że sytuacja się nie zmieni. - Zrobiliśmy rozeznanie wśród uczniów trzecich klas gimnazjów, gdzie dalej chcą się kształcić. Wynik tego badania jest jeszcze gorszy dla Pleszewa. Chcemy przez to pokazać staroście, że warto zainwestować w transport publiczny – informuje Robert Łoza.

 
Gizałki. Dołożyli, ale niesmak pozostanie
Piątek, 23 Stycznia 2015 13:20

Gizalski samorząd w końcu dofinansuje zakup auta dla osób niepełnosprawnych - uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Sposób, w jaki to robi, pozostawia jednak wiele do życzenia.

25.000 zł - taką kwotę dołoży gmina Gizałki do zakupu auta, które wykorzystywane będzie do przewozu osób niepełnosprawnych – uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Przypomnijmy - Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń udało się na ten cel pozyskać 50% dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (64.000 zł), dodatkowo „uzbierało” 20.000 zł. O pomoc samorządu prezes Andrzej Weber prosił od września 2013 roku. W końcu się doczekał. Niestety - podczas czwartkowej sesji, na której radni uchwalili dotację, doszło do sytuacji, które nie powinny mieć miejsca w demokratycznym kraju. Przewodniczący rady Piotr Lis najpierw nie chciał udzielić głosu Weberowi, później przerywał jego wypowiedzi. Szerzej we wtorek w "Życiu Pleszewa".

 

Andrzej Weber:

"Zwróciłem się na piśmie do wojewody wielkopolskiego, do wydziału kontroli prawnej i nadzoru z prośbą o udzielenie odpowiedzi w kwestiach, z którymi się tutaj spotkałem i ze sposobem ich rozwiązania, łącznie z tym, jak zostałem tu potraktowany".

 
Gizałki. Margaret gwiazdą wieczoru
Czwartek, 08 Stycznia 2015 14:48

Już wiadomo, kto wystąpi na scenie podczas tegorocznego Festynu Nocy Świętojańskiej w Gizałkach. Gwiazdą wieczoru będzie Margaret - piosenkarka i blogerka modowa.

Podczas imprezy, która odbędzie się 27 czerwca, przed publicznością wystąpią także uzdolnione dzieci i młodzieży z gminy Gizałki. Pojawi się także zespół „Soleo” reprezentujący nurt disco-polo.

(pg)

 
Gizałki. Budżet, auto i sterowanie
Wtorek, 30 Grudnia 2014 20:37

Budżet przyjęty, radni jednomyślni.

 

Gmina Gizałki ma już budżet na 2015 rok. Podczas wtorkowej sesji rajcy przyjęli go jednogłośnie i bez uwag. Te z kolei miał obecny na obradach mieszkaniec gminy, który zarzucił radnym, że nie mają pojęcia, nad czym głosują. Stwierdził także, że nowy przewodniczący "sterowany" jest przez wójta.

 

W trakcie sesji poruszono także inny temat - dofinansowania przez samorząd zakupu auta dla przewozu osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gizałkach. Kierownik placówki, a zarazem szef Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń Andrzej Weber ubolewał, że do tej pory nie otrzymał żadnej konkretnej odpowiedzi w tej sprawie. Tłumaczył, że ma już przyznane dofinansowanie z PFRON-u (50% kosztu zakupu auta), które musi wykorzystać w pierwszych tygodniach 2015 roku. Część brakującej kwoty udało się już pozyskać Stowarzyszeniu, a w kwestii pozostałej liczy na wsparcie gmin Gizałki i Czermin oraz MiG Pleszew i samorządu powiatowego.

Szerzej w najnowszym numerze "Życia Pleszewa".

(pg)

 
Gizałki. PKS chce coraz więcej pieniędzy
Poniedziałek, 15 Grudnia 2014 15:09

Wszystko wskazuje na to, że trzy gminy naszego powiatu: Chocz, Czermin i Gizałki, 1 stycznia zakończą współpracę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Kaliszu.

Przez ostatnie lata spółka należąca do miasta Kalisza kilkakrotnie straszyła zawieszeniem kolejnych kursów łączących Chocz, Czermin i Gizałki z Pleszewem, żądając za każdym razem coraz to większych kwot dofinansowania. Na biurko wójta Roberta Lozy trafiło pismo z Kalisza. – PKS poinformował nas, że chce już 109.820 zł netto, czyli brutto 118.605 zł. Byliśmy bardzo zaniepokojeni tą informacją. Gmina Czermin podjęła pewne działania. My wspólnie z gminą Chocz próbujemy zorganizować transport zamienny, włączyć w to przedsięwzięcie przewoźnika prywatnego z Pleszewa, który wstępnie zdeklarował, że postara się te kursy utrzymać – wyjaśnia wójt Robert Łoza. Samorządy negocjują warunki współpracy z nowym przewoźnikiem. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(pg)

 

 
Gizałki. Ulga dla rolników
Piątek, 12 Grudnia 2014 12:37

Rolnicy zapłacą mniej.

 

Gizalscy radni jednogłośnie zadecydowali o nowej stawce podatku rolnego. Kwota ustalana jest na podstawie ceny skupu żyta podanej przez Główny Urząd Statystyczny. W tym roku wynosi ona 61,37 zł za 1 dt. Rajcy początkowo chcieli obniżyć tę stawkę do 50 zł (taka obowiązywała w tym roku). Ostatecznie przyjęli jeszcze niższą – 45 zł.

(pg)

 

 

 

Podatek rolny w gminie Gizałki:

112,5 zł od 1 ha przeliczeniowego (w 2014 roku – 125 zł)

 

 
Gizałki. Wójt chciał niższą pensję
Środa, 10 Grudnia 2014 09:56

Wójt chciał mniej, radni dali więcej.

 

W poprzedniej kadencji wójt Gizałek Robert Łoza zarabiał miesięcznie 8.546 zł brutto. Na ostatniej sesji radni ustalili kwotę nowego wynagrodzenia. Wzrośnie ona do 9.837 zł brutto (6.925 zł netto).

Zanim przystąpiono do głosowania w tej sprawie, głos zabrał włodarz gminy: Propozycja wynagrodzenia była wypracowana przez radnych bez mojego udziału. Później zostałem o niej poinformowany – przerosła moje oczekiwania. Dlatego, jeżeli będzie taka wola, proszę o zmniejszenie tej propozycji przynajmniej o dodatek specjalny, aby był utrzymany na dotychczasowym poziomie 20% (nowa stawka 25% - przyp.red.). Powinniśmy racjonalnie gospodarować środkami.

Gizalscy radni nie podzieli jednak zdania wójta i odrzucili jego propozycję. W głosowaniu dotyczącym nowego wynagrodzenia włodarza 14 podniosła rękę „za”, wstrzymał się jedynie Zbigniew Bachorski.

(pg)

 

 
Gizałki. Lis przewodniczącym [VIDEO]
Piątek, 28 Listopada 2014 13:06

Lis przewodniczącym. Kostuj zachował stołek.

 

Piątkowe obrady pierwszej sesji nowej kadencji w Gizałkach otworzył najstarszy rajca - Kazimierz Woźniak. Wójt Robert Łoza i radni złożyli ślubowanie. Jednogłośnie wybrano także nowego przewodniczącego - jedynym kandydatem był Piotr Lis (PSL). Z kolei dwie kandydatury zgłoszono na jego zastępcę. O funkcję tę ubiegali się Zbigniew Swędrowski (PiS, 3 głosy) i dotychczasowy wiceprzewodniczący Tadeusz Kostuj (PSL, 12 głosów).

(pg)

 

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Ile czasu dziennie oglądasz telewizję?

The voting for this poll has ended
Zobacz szczegóły

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Reklama 1

Regulaminy