Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 26 stycznia 2015 | Imieniny: Tymoteusza, Michała
Gmina Gizałki
Gizałki. Margaret gwiazdą wieczoru
Czwartek, 08 Stycznia 2015 14:48

Już wiadomo, kto wystąpi na scenie podczas tegorocznego Festynu Nocy Świętojańskiej w Gizałkach. Gwiazdą wieczoru będzie Margaret - piosenkarka i blogerka modowa.

Podczas imprezy, która odbędzie się 27 czerwca, przed publicznością wystąpią także uzdolnione dzieci i młodzieży z gminy Gizałki. Pojawi się także zespół „Soleo” reprezentujący nurt disco-polo.

(pg)

 
Gizałki. Budżet, auto i sterowanie
Wtorek, 30 Grudnia 2014 20:37

Budżet przyjęty, radni jednomyślni.

 

Gmina Gizałki ma już budżet na 2015 rok. Podczas wtorkowej sesji rajcy przyjęli go jednogłośnie i bez uwag. Te z kolei miał obecny na obradach mieszkaniec gminy, który zarzucił radnym, że nie mają pojęcia, nad czym głosują. Stwierdził także, że nowy przewodniczący "sterowany" jest przez wójta.

 

W trakcie sesji poruszono także inny temat - dofinansowania przez samorząd zakupu auta dla przewozu osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gizałkach. Kierownik placówki, a zarazem szef Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń Andrzej Weber ubolewał, że do tej pory nie otrzymał żadnej konkretnej odpowiedzi w tej sprawie. Tłumaczył, że ma już przyznane dofinansowanie z PFRON-u (50% kosztu zakupu auta), które musi wykorzystać w pierwszych tygodniach 2015 roku. Część brakującej kwoty udało się już pozyskać Stowarzyszeniu, a w kwestii pozostałej liczy na wsparcie gmin Gizałki i Czermin oraz MiG Pleszew i samorządu powiatowego.

Szerzej w najnowszym numerze "Życia Pleszewa".

(pg)

 
Gizałki. PKS chce coraz więcej pieniędzy
Poniedziałek, 15 Grudnia 2014 15:09

Wszystko wskazuje na to, że trzy gminy naszego powiatu: Chocz, Czermin i Gizałki, 1 stycznia zakończą współpracę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Kaliszu.

Przez ostatnie lata spółka należąca do miasta Kalisza kilkakrotnie straszyła zawieszeniem kolejnych kursów łączących Chocz, Czermin i Gizałki z Pleszewem, żądając za każdym razem coraz to większych kwot dofinansowania. Na biurko wójta Roberta Lozy trafiło pismo z Kalisza. – PKS poinformował nas, że chce już 109.820 zł netto, czyli brutto 118.605 zł. Byliśmy bardzo zaniepokojeni tą informacją. Gmina Czermin podjęła pewne działania. My wspólnie z gminą Chocz próbujemy zorganizować transport zamienny, włączyć w to przedsięwzięcie przewoźnika prywatnego z Pleszewa, który wstępnie zdeklarował, że postara się te kursy utrzymać – wyjaśnia wójt Robert Łoza. Samorządy negocjują warunki współpracy z nowym przewoźnikiem. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(pg)

 

 
Gizałki. Ulga dla rolników
Piątek, 12 Grudnia 2014 12:37

Rolnicy zapłacą mniej.

 

Gizalscy radni jednogłośnie zadecydowali o nowej stawce podatku rolnego. Kwota ustalana jest na podstawie ceny skupu żyta podanej przez Główny Urząd Statystyczny. W tym roku wynosi ona 61,37 zł za 1 dt. Rajcy początkowo chcieli obniżyć tę stawkę do 50 zł (taka obowiązywała w tym roku). Ostatecznie przyjęli jeszcze niższą – 45 zł.

(pg)

 

 

 

Podatek rolny w gminie Gizałki:

112,5 zł od 1 ha przeliczeniowego (w 2014 roku – 125 zł)

 

 
Gizałki. Wójt chciał niższą pensję
Środa, 10 Grudnia 2014 09:56

Wójt chciał mniej, radni dali więcej.

 

W poprzedniej kadencji wójt Gizałek Robert Łoza zarabiał miesięcznie 8.546 zł brutto. Na ostatniej sesji radni ustalili kwotę nowego wynagrodzenia. Wzrośnie ona do 9.837 zł brutto (6.925 zł netto).

Zanim przystąpiono do głosowania w tej sprawie, głos zabrał włodarz gminy: Propozycja wynagrodzenia była wypracowana przez radnych bez mojego udziału. Później zostałem o niej poinformowany – przerosła moje oczekiwania. Dlatego, jeżeli będzie taka wola, proszę o zmniejszenie tej propozycji przynajmniej o dodatek specjalny, aby był utrzymany na dotychczasowym poziomie 20% (nowa stawka 25% - przyp.red.). Powinniśmy racjonalnie gospodarować środkami.

Gizalscy radni nie podzieli jednak zdania wójta i odrzucili jego propozycję. W głosowaniu dotyczącym nowego wynagrodzenia włodarza 14 podniosła rękę „za”, wstrzymał się jedynie Zbigniew Bachorski.

(pg)

 

 
Gizałki. Lis przewodniczącym [VIDEO]
Piątek, 28 Listopada 2014 13:06

Lis przewodniczącym. Kostuj zachował stołek.

 

Piątkowe obrady pierwszej sesji nowej kadencji w Gizałkach otworzył najstarszy rajca - Kazimierz Woźniak. Wójt Robert Łoza i radni złożyli ślubowanie. Jednogłośnie wybrano także nowego przewodniczącego - jedynym kandydatem był Piotr Lis (PSL). Z kolei dwie kandydatury zgłoszono na jego zastępcę. O funkcję tę ubiegali się Zbigniew Swędrowski (PiS, 3 głosy) i dotychczasowy wiceprzewodniczący Tadeusz Kostuj (PSL, 12 głosów).

(pg)

 

 
Gizałki. Ilu poparło wójta?
Wtorek, 18 Listopada 2014 12:41

Robert Łoza z dużym poparciem.

Robert Łoza będzie drugą kadencję wójtem gminy Gizałki. W niedzielnych wyborach samorządowych poparło go 1.858 osób.

 

Uprawnionych do głosowania - 3.662

głosów "za" - 1.858

głosów "przeciw" - 439

głosów nieważnych - 72

 

 

 
Gizałki. ROJEWSKI - wielki przegrany
Poniedziałek, 17 Listopada 2014 09:46

Wyniku wyborów z Gizałek. Przewodniczący Rojewski - wielki przegrany.

 

Znane są już wyniku wyborów w Gizałkach. Wielkim przegranym jest dotychczasowy przewodniczący Roman Rojewski. Pokonała go Milena Bartnik. "Odpadła" także cała opozycja: Beata Strzelewicz, Krzysztof Andrzejewski, Roman Matelski i Eugeniusz Walkowiak.

W okręgu nr 15 dwóch kandydatów: Jan Pietrzak i Agnieszka Budzińska - otrzymało taką samą ilość głosów. Przeprowadzono losowanie - w radzie zasiądzie Budzińska.

 

Największe poparcie wśród kandydatów do Rady Powiatu Pleszewskiego uzyskał Piotr Kopczyński z gminy Gizałki.

 

Nie ma jeszcze oficjalnych danych odnośnie wyborów na wójta gminy. Według nieoficjalnych danych poparcie dla jedynego kandydata - Roberta Łozy - wynosi ponad 70%.

 

Skład Rady Gminy Gizałki:

Krzysztof Walendowski (PSL)

Zbigniew Swędrowski (PiS)

Milena Bartnik (Gminna Brać Strażacka)

Piotr Lis (PSL)

Teresa Majdecka (PSL)

Mieczysław Sawicki (PSL)

Tadeusz Kostuj (PSL)

Zbigniew Bachorski (PSL)

Jacek Janiszewski (PSL)

Violetta Drobniewska (PSL)

Katarzyna Lochdańska (PSL)

Zenon Tomaszewski (PSL)

Henryk Osman (PSL)

Kazimierz Woźniak (PSL)

Agnieszka Budzińska (Gminna Brać Strażacka)

 
Gizałki. Kto wygrał?
Poniedziałek, 17 Listopada 2014 08:11

Wyniki wyborów w gminie Gizałki.

 

 

Nadal trwa liczenie głosów w Gminnej Komisji Wyborczej w Gizałkach (godz. 8.30). Rano spłynęły ostatnie dane z obwodowych komisji wyborczych. Oficjalne wyniki znane będą przed godz. 10.00.

 

(pg)

 
Gizałki. Radna kłamała?
Czwartek, 13 Listopada 2014 14:43

Radna Beata Strzelewicz wiedziała o wynajętej firmie. Potwierdza to protokół z sesji.

 

Przypomnijmy - na ostatniej sesji w Gizałkach radna Beata Strzelewicz stwierdziła, że nie wiedziała nic o wynajętej firmie prawniczej, która pomogła gminie w odzyskaniu miliona złotych z nadpłaconego podatku VAT. Usługa ta kosztowała samorząd ponad 100.000 zł. Strzelewicz zarzuciła włodarzowi Gizałek "kolesiostwo".

 

Wójt Robert Łoza zapowiedział wtedy, że odszuka odpowiednie dokumenty, które potwierdzą, że radna nie mówiła prawdy.

(pg)

 

Robert Łoza, wójt gminy Gizałki:

 

W związku z artykułem, który ukazał się w tygodniku Życie Pleszewa nr 46 pt „Radna oskarża Wójta o „kolesiostwo” wyjaśniam, że:

Radna Pani Beata Strzelewicz skłamała informując na sesji Rady Gminy w dniu 30 października 2014 r., że wcześniej nic nie słyszała o usłudze prawnej związanej

z odzyskaniem podatku VAT przez Gminę. Rada Gminy Gizałki na sesji w dniu 28 września 2012 roku została poinformowana, że gmina stara się o odzyskanie podatku VAT korzystając z usług kancelarii prawnej z Poznania, co potwierdza protokół z sesji. Ponadto, informowałem o powyższym w sprawozdaniu z działalności w okresie międzysesyjnym. Na szczególną uwagę zasługuje zdanie zawarte w w/w protokole wypowiedziane przez Panią Radną Beatę Strzelewicz o prowizji, którą gmina ma zapłacić, że „jak rozumie tej firmie płacimy po odzyskaniu podatku VAT”.

Co do zarzutu kolesiostwa i wystąpienia RIO wyjaśniam, że:

Gmina zawarła umowę z kancelarią po przeprowadzeniu rozeznania rynku oraz negocjacji. Zamówienia udzielono z pominięciem ustawy prawo zamówień publicznych uwzględniając potencjalną wartość VAT do odzyskania, która stanowiła podstawę ustalenia wynagrodzenia kancelarii oraz charakter realizowanych usług prawniczych. Wartość wynagrodzenia ustalono na kwotę niższą niż 14.000 EURO.

Po szczegółowej analizie dokumentów finansowych przez kancelarię ustalono, że wartość podatku VAT możliwego do odzyskania jest wyższa niż zakładano.

Wynagrodzenie obliczono procentowo od kwoty odzyskanego podatku w wysokości 8,5% netto. Oferty innych firm wynosiły od 12% do 15%.

W nawiązaniu do wystąpienia pokontrolnego RIO informuję, że RIO przyjęła wyjaśnienia dotyczące zastosowanej procedury wyboru wykonawcy usługi prawnej, nie dopatrzyła się działania na szkodę gminy, tym samym nie skierowała wniosku do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

 

 

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Ile czasu dziennie oglądasz telewizję?

The voting for this poll has ended
Zobacz szczegóły

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Reklama 1

Regulaminy