Temperatura:
Ciśnienie:
Wiatr:
Dzisiaj jest: 21 grudnia 2014 | Imieniny: Seweryna, Tomisława

Reklama

Gmina Gizałki
Gizałki. PKS chce coraz więcej pieniędzy
Poniedziałek, 15 Grudnia 2014 15:09

Wszystko wskazuje na to, że trzy gminy naszego powiatu: Chocz, Czermin i Gizałki, 1 stycznia zakończą współpracę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Kaliszu.

Przez ostatnie lata spółka należąca do miasta Kalisza kilkakrotnie straszyła zawieszeniem kolejnych kursów łączących Chocz, Czermin i Gizałki z Pleszewem, żądając za każdym razem coraz to większych kwot dofinansowania. Na biurko wójta Roberta Lozy trafiło pismo z Kalisza. – PKS poinformował nas, że chce już 109.820 zł netto, czyli brutto 118.605 zł. Byliśmy bardzo zaniepokojeni tą informacją. Gmina Czermin podjęła pewne działania. My wspólnie z gminą Chocz próbujemy zorganizować transport zamienny, włączyć w to przedsięwzięcie przewoźnika prywatnego z Pleszewa, który wstępnie zdeklarował, że postara się te kursy utrzymać – wyjaśnia wójt Robert Łoza. Samorządy negocjują warunki współpracy z nowym przewoźnikiem. Szerzej w „Życiu Pleszewa”.

(pg)

 

 
Gizałki. Ulga dla rolników
Piątek, 12 Grudnia 2014 12:37

Rolnicy zapłacą mniej.

 

Gizalscy radni jednogłośnie zadecydowali o nowej stawce podatku rolnego. Kwota ustalana jest na podstawie ceny skupu żyta podanej przez Główny Urząd Statystyczny. W tym roku wynosi ona 61,37 zł za 1 dt. Rajcy początkowo chcieli obniżyć tę stawkę do 50 zł (taka obowiązywała w tym roku). Ostatecznie przyjęli jeszcze niższą – 45 zł.

(pg)

 

 

 

Podatek rolny w gminie Gizałki:

112,5 zł od 1 ha przeliczeniowego (w 2014 roku – 125 zł)

 

 
Gizałki. Wójt chciał niższą pensję
Środa, 10 Grudnia 2014 09:56

Wójt chciał mniej, radni dali więcej.

 

W poprzedniej kadencji wójt Gizałek Robert Łoza zarabiał miesięcznie 8.546 zł brutto. Na ostatniej sesji radni ustalili kwotę nowego wynagrodzenia. Wzrośnie ona do 9.837 zł brutto (6.925 zł netto).

Zanim przystąpiono do głosowania w tej sprawie, głos zabrał włodarz gminy: Propozycja wynagrodzenia była wypracowana przez radnych bez mojego udziału. Później zostałem o niej poinformowany – przerosła moje oczekiwania. Dlatego, jeżeli będzie taka wola, proszę o zmniejszenie tej propozycji przynajmniej o dodatek specjalny, aby był utrzymany na dotychczasowym poziomie 20% (nowa stawka 25% - przyp.red.). Powinniśmy racjonalnie gospodarować środkami.

Gizalscy radni nie podzieli jednak zdania wójta i odrzucili jego propozycję. W głosowaniu dotyczącym nowego wynagrodzenia włodarza 14 podniosła rękę „za”, wstrzymał się jedynie Zbigniew Bachorski.

(pg)

 

 
Gizałki. Lis przewodniczącym [VIDEO]
Piątek, 28 Listopada 2014 13:06

Lis przewodniczącym. Kostuj zachował stołek.

 

Piątkowe obrady pierwszej sesji nowej kadencji w Gizałkach otworzył najstarszy rajca - Kazimierz Woźniak. Wójt Robert Łoza i radni złożyli ślubowanie. Jednogłośnie wybrano także nowego przewodniczącego - jedynym kandydatem był Piotr Lis (PSL). Z kolei dwie kandydatury zgłoszono na jego zastępcę. O funkcję tę ubiegali się Zbigniew Swędrowski (PiS, 3 głosy) i dotychczasowy wiceprzewodniczący Tadeusz Kostuj (PSL, 12 głosów).

(pg)

 

 
Gizałki. Ilu poparło wójta?
Wtorek, 18 Listopada 2014 12:41

Robert Łoza z dużym poparciem.

Robert Łoza będzie drugą kadencję wójtem gminy Gizałki. W niedzielnych wyborach samorządowych poparło go 1.858 osób.

 

Uprawnionych do głosowania - 3.662

głosów "za" - 1.858

głosów "przeciw" - 439

głosów nieważnych - 72

 

 

 
Gizałki. ROJEWSKI - wielki przegrany
Poniedziałek, 17 Listopada 2014 09:46

Wyniku wyborów z Gizałek. Przewodniczący Rojewski - wielki przegrany.

 

Znane są już wyniku wyborów w Gizałkach. Wielkim przegranym jest dotychczasowy przewodniczący Roman Rojewski. Pokonała go Milena Bartnik. "Odpadła" także cała opozycja: Beata Strzelewicz, Krzysztof Andrzejewski, Roman Matelski i Eugeniusz Walkowiak.

W okręgu nr 15 dwóch kandydatów: Jan Pietrzak i Agnieszka Budzińska - otrzymało taką samą ilość głosów. Przeprowadzono losowanie - w radzie zasiądzie Budzińska.

 

Największe poparcie wśród kandydatów do Rady Powiatu Pleszewskiego uzyskał Piotr Kopczyński z gminy Gizałki.

 

Nie ma jeszcze oficjalnych danych odnośnie wyborów na wójta gminy. Według nieoficjalnych danych poparcie dla jedynego kandydata - Roberta Łozy - wynosi ponad 70%.

 

Skład Rady Gminy Gizałki:

Krzysztof Walendowski (PSL)

Zbigniew Swędrowski (PiS)

Milena Bartnik (Gminna Brać Strażacka)

Piotr Lis (PSL)

Teresa Majdecka (PSL)

Mieczysław Sawicki (PSL)

Tadeusz Kostuj (PSL)

Zbigniew Bachorski (PSL)

Jacek Janiszewski (PSL)

Violetta Drobniewska (PSL)

Katarzyna Lochdańska (PSL)

Zenon Tomaszewski (PSL)

Henryk Osman (PSL)

Kazimierz Woźniak (PSL)

Agnieszka Budzińska (Gminna Brać Strażacka)

 
Gizałki. Kto wygrał?
Poniedziałek, 17 Listopada 2014 08:11

Wyniki wyborów w gminie Gizałki.

 

 

Nadal trwa liczenie głosów w Gminnej Komisji Wyborczej w Gizałkach (godz. 8.30). Rano spłynęły ostatnie dane z obwodowych komisji wyborczych. Oficjalne wyniki znane będą przed godz. 10.00.

 

(pg)

 
Gizałki. Radna kłamała?
Czwartek, 13 Listopada 2014 14:43

Radna Beata Strzelewicz wiedziała o wynajętej firmie. Potwierdza to protokół z sesji.

 

Przypomnijmy - na ostatniej sesji w Gizałkach radna Beata Strzelewicz stwierdziła, że nie wiedziała nic o wynajętej firmie prawniczej, która pomogła gminie w odzyskaniu miliona złotych z nadpłaconego podatku VAT. Usługa ta kosztowała samorząd ponad 100.000 zł. Strzelewicz zarzuciła włodarzowi Gizałek "kolesiostwo".

 

Wójt Robert Łoza zapowiedział wtedy, że odszuka odpowiednie dokumenty, które potwierdzą, że radna nie mówiła prawdy.

(pg)

 

Robert Łoza, wójt gminy Gizałki:

 

W związku z artykułem, który ukazał się w tygodniku Życie Pleszewa nr 46 pt „Radna oskarża Wójta o „kolesiostwo” wyjaśniam, że:

Radna Pani Beata Strzelewicz skłamała informując na sesji Rady Gminy w dniu 30 października 2014 r., że wcześniej nic nie słyszała o usłudze prawnej związanej

z odzyskaniem podatku VAT przez Gminę. Rada Gminy Gizałki na sesji w dniu 28 września 2012 roku została poinformowana, że gmina stara się o odzyskanie podatku VAT korzystając z usług kancelarii prawnej z Poznania, co potwierdza protokół z sesji. Ponadto, informowałem o powyższym w sprawozdaniu z działalności w okresie międzysesyjnym. Na szczególną uwagę zasługuje zdanie zawarte w w/w protokole wypowiedziane przez Panią Radną Beatę Strzelewicz o prowizji, którą gmina ma zapłacić, że „jak rozumie tej firmie płacimy po odzyskaniu podatku VAT”.

Co do zarzutu kolesiostwa i wystąpienia RIO wyjaśniam, że:

Gmina zawarła umowę z kancelarią po przeprowadzeniu rozeznania rynku oraz negocjacji. Zamówienia udzielono z pominięciem ustawy prawo zamówień publicznych uwzględniając potencjalną wartość VAT do odzyskania, która stanowiła podstawę ustalenia wynagrodzenia kancelarii oraz charakter realizowanych usług prawniczych. Wartość wynagrodzenia ustalono na kwotę niższą niż 14.000 EURO.

Po szczegółowej analizie dokumentów finansowych przez kancelarię ustalono, że wartość podatku VAT możliwego do odzyskania jest wyższa niż zakładano.

Wynagrodzenie obliczono procentowo od kwoty odzyskanego podatku w wysokości 8,5% netto. Oferty innych firm wynosiły od 12% do 15%.

W nawiązaniu do wystąpienia pokontrolnego RIO informuję, że RIO przyjęła wyjaśnienia dotyczące zastosowanej procedury wyboru wykonawcy usługi prawnej, nie dopatrzyła się działania na szkodę gminy, tym samym nie skierowała wniosku do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

 

 

 
Gizałki. Radna oskarża wójta
Piątek, 07 Listopada 2014 11:09

Radna oskarża wójta: „kolesiostwo”.

 

 

Gmina Gizałki odzyskała milion złotych z nadpłaconego podatku VAT. Jak się okazuje, pomogła w tym firma, kasując za usługę ponad 100.000 zł. Zdziwiona tą sprawą jest radna Beata Strzelewicz. „Wszyscy, którzy uczestniczyli w zebraniach wiejskich byli poinformowani, że pan wójt Robert Łoza razem z panią skarbnik odzyskali milion” – mówi, zapewniając, że wcześniej nic nie słyszała o wspomnianej usłudze prawniczej. Co więcej, Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła, że naruszono zasady dokonywania wydatków, wybierając firmę bez zastosowania ustawy o zamówień publicznych.

Szerzej w najnowszym numerze "Życia Pleszewa".

Tu pisaliśmy o odzyskanym milionie

 

Beata Strzelewicz, radna:

Byłoby uczciwie powiedzieć nam, o co chodzi. Gdyby pan (wójt Robert Łoza - przyp.red.)nam powiedział, że wydatkujemy 100.000 zł, żeby odzyskać milion, każdy z nas podniósł by za tym dwie ręce. Ale dlaczego została to tak z boku zrobione? Mi w takich przypadkach zawsze kłania się „jakieś kolesiostwo”. Nie wiem, czy nie wynajął pan firmy, z którą ma jakieś dobre kontakty? Takie przypuszczenia w mojej głowie się pojawiły.

 

Robert Łoza, wójt:

Nigdy nie powiedziałem tak, że to ja prywatnie odzyskałem cokolwiek. Powiedziałem, że gmina pomimo tego, że przez wiele lat miała takie możliwości, nie skorzystała z nich. Mało tego, są osoby, które rozpowiadają, że gmina odzyskała podatek VAT z inwestycji, które były realizowane w poprzedniej kadencji. Otóż nie było tak, bo my skorzystaliśmy z odliczeń z inwestycji realizowanych wyłącznie w tej kadencji. Nigdy nie powiedziałem, że zrobiłem to sam. Nie jestem finansistą. Wybraliśmy najlepszą firmę na rynku, jaka mogła nas reprezentować.(...) Na wszelki wypadek zrobiliśmy rozeznanie rynku, tak, jakbyśmy stosowali tę ustawę (Prawo zamówień publicznych - przyp.red.). Pani (B. Strzelewicz - przyp.red.) mówi, że nic o tym nie wiedziała. Rada gminy uchwala budżet, w którym jest wyraźnie napisane, co się wykonuje i za jakie pieniądze. Dziwię się pani, że pani podnosi rękę za określoną uchwałą i nie wie, za czym głosuje. Można nie wiedzieć, lub udawać, że czegoś się nie wie.

 
Gizałki. Akademie, koncert i sport
Wtorek, 04 Listopada 2014 13:18

Samorząd Gminy Gizałki serdecznie zaprasza mieszkańców do udziału w obchodach Święta Niepodległości.

Uroczystości 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Szymanowicach. O godz. 10.45 zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej rocznicę odzyskania niepodległości przy Pomniku Przyrody w Szymanowicach (Al. Niepodległości). Następnie wójt gminy przekaże jednostkom OSP „Dęby Wolności”. Dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu parafialnym, gdzie złożone zostaną wieńce (godz. 11.30). Część artystyczna w Gminnym Centrum Kultury w Tomicach rozpocznie się o godz. 12.00. Wystąpi zespół wokalny „Chabry i maki”, a goście będą mieli okazję wysłuchać Koncertu Finałowego konkursu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej.

(pg)

 

 

Imprezy towarzyszące:

6-7 listopada - szkoły podstawowe i gimnazja gminy Gizałki

okolicznościowe akademie i uroczyste apele związane z Rocznicą Odzyskania Niepodległości w szkołach,

9 listopada, godz. 15.00 - – Orlina

Marsz Nordic Walking trasą nr II Orlina (ok 10 km). Start i meta - parking leśny położony przy drodze wojewódzkiej nr 433. Informacje i zapisy na marsz Nordic Walking tel. 62 741-15-17 w. 109, zbiórka o godz. 14.30 przy urzędzie gminy (autobus),

10 listopada, godz. 17.00 - sala przy WTZ w Gizałkach, Turniej Piłki Siatkowej o Nagrodę Wójta Gminy Gizałki,

11 listopada, godz. 14.30 - boisko Orlik przy Zespole Szkół w Gizałkach, Listopadowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Gizałki.

 
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sondy

Ile czasu dziennie oglądasz telewizję?

The voting for this poll has ended
Zobacz szczegóły

Auto - Moto

Wieści rolnicze

Regulaminy